Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Haziran Toplantısında Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmedi

Bu haftanın en önemli gelişmesi ve piyasaların odaklandığı birincil konu olan Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Haziran toplantısından gecelik repo faiz oranlarında değişiklik yapılmadığı kararı çıktı.
TCMB Haziran Toplantısında Faiz Oranlarında Değişikliğe Gitmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Haziran toplantısında alınan kararlar açıklandı. Ekonomistlerin beklentilerine paralel yönde faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi. Bir hafta vadeli gecelik repo faiz oranı %24’te sabit tutuldu.

TCMB tarafından yapılan açıklamada politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildiği bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faiz KararıYapılan açıklamada son dönemde elde edilen verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği, dış talebin gücünü koruduğu ve cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürdüğü aktarıldı.

Finansal koşullardaki sıkılığın etkisiyle iktisadi faaliyetlerde yavaş bir seyir izlendiği belirtilen açıklamada, iç talepteki yavaşlamanın ve parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediği ifade edildi.

Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kullanmaya devam edeceği, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonu düşürmek adına sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği bildirildi.

Enflasyonu etkileyen tüm unsurların ve gelişmelerin yakından izleneceği ifade edildi.

Enflasyonu Etkileyen UnsurlarBloomberg HT Araştırma Birimi’nin TCMB faiz kararına ilişkin yaptığı ankete 21 kurum katılmış ve genel olarak beklenti faizlerde değişiklik olmayacağı yönündeydi. Twitter hesabından paylaştığı ve 8.467 kişinin katıldığı ankette de %72’lik kısmın faizlerin değişmeyeceğini beklediği gözlendi.

QNB Finansbank Ekonomisti Erkin Işık, yıllık enflasyonda Haziran ayında önemli bir düşüş beklediklerini, bunun da faiz indirimi için zemin hazırlayacağını dile getirdi. Merkez açıklaması öncesinde beklentilerini paylaşan Işık, politika faizinde 50 baz puanlık bir indirim beklediğini söylemişti. Destekleyici para politikası uygulaması dikkate alındığında, gelişen piyasalar için kur risklerinin düşüş gösterdiği aktardı.

Nomura International Plc ve Deutsche Bank AG ekonomistleri de faiz indirimi beklemediğini söyledi.

Ekonomistlerin Faiz TahminleriMerkez Bankası’nın son dönemde Türk lirasında görülmeye başlayan istikrarı tehlikeye atmayacağını dile getiren kurum analistleri, hem yurt içi hem de yurt dışı belirsizliklerin yüksek olduğu bir ortamda politika faiz oranının düşürülmeyeceğini yorumladı.

Deutsche Bank Ekonomisti Kubilay Öztürk tarafından yapılan değerlendirmede ise enflasyonda daha fazla düşüş olması halinde, parasal genişlemenin yılın ikinci yarısına kalacağı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu