Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mahfi Eğilmez ve Hakan Kara S&P’nin Türkiye Raporunu Değerlendirdi

Ekonomistler Mahfi Eğilmez ve Hakan Kara S&P tarafından Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesini değerlendirdi. Ayrıntılar geliyor…
Mahfi Eğilmez ve Hakan Kara S&P’nin Türkiye Raporunu Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltirken, kredi notu görünümünü ‘pozitif’ olarak belirledi. Bu karar, eski Hazine Müsteşarı ve iktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez ve TCMB Eski Başkekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara tarafından değerlendirildi. Mahfi Eğilmez bu kararı olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Eğilmez, CDS priminin 300’ün altına gelmiş olmasının da bu olumlu gelişmeyi desteklediğini belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkeler için belirlediği kredi notlarının anlamı, Mahfi Eğilmez tarafından daha önce yapılan kapsamlı bir açıklamayla ortaya konmuştu.

Buna göre, S&P’nin B+ notu ‘Yüksek Spekülatif Düzey’ anlamına gelirken, yatırım kategorisi olarak ‘Düşük Düzey’de yer alıyor. S&P’nin notu, Yatırım Eşiği’nin hemen altında yer alır.

Benzer şekilde, Moodys’in B3 notu da ‘Yüksek Spekülatif Düzey’de kalırken, yatırım olarak ‘Düşük Düzey’e karşılık geliyor. Fitch’in ise o dönemde B olarak derecelendirdiği Türkiye notu da ‘Yüksek Spekülatif Düzey’ açıklamasına karşılık gelirken, yatırım seviyesi olarak ‘Düşük Düzey’in içinde yer alıyor.

S&P’nin bu kararına bir diğer değerlendirme de TCMB Eski Başekonomisti Hakan Kara’dan geldi. Kara yaptığı paylaşımda, “Son dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu artırmasının en önemli nedeni ödemeler dengesi krizi olasılığının önemli derecede azalmış olması” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın