Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Önceliğimiz Enflasyonu Tek Haneye Düşürmek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonu tek haneye indirmenin öncelikleri olduğunu söyledi ve 2026 yılını işaret etti. Ayrıntılar geliyor...
Bakan Şimşek: Önceliğimiz Enflasyonu Tek Haneye Düşürmek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 8. Türk-Alman Ekonomi Günü’nde açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek, Türkiye büyük ve son 20 yılda performansı güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu vurgulayarak, “Dünyada büyük bir borç sorunu var. Faizler yüksek o nedenle borçluluğun düşük olması büyüme açısından önemli. Almanya bu konuda tabi en disiplinli ülkelerden bir tanesi.” açıklamasında bulundu.

Şimşek sözlerini, Türkiye’nin toplam borcu yani özel sektör, hane halkı, şirketlerin, finans sektörünün, devletin toplam borcunun milli gelire oranı yüzde 108, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 255. Dünyada da yüzde 330’un üzerinde.” ifadeleri ile sürdürdü.

En büyük önceliklerinin fiyat istikrarı ve enflasyonun tek haneye düşürülmesi olduğunu vurgulayan Şimşek, disiplin ve yapısal dönüşüm ile sürdürülebilir yüksek büyüme sağlayacaklarını söyledi.

Şimşek: Enflasyon Oldukça Yüksek

Bakan Şimşek, Türkiye’nin enflasyonunun oldukça yüksek olduğunu belirterek, “Mayıs ayında yüzde 70’in üzerinde bir enflasyonla zirveyi bulacağız. Daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız. Uzun bir yolculuk ama başaracağız. Çünkü iyi bir programımız var.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Geçen sene yaşanan deprem nedeniyle bütçe açığının çok arttığını söyleyen Şimşek, gerekli tedbirler alınmasaydı bu açığın çok daha yüksek olacağını ifade etti.

Gelecek yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3’ün altına düşüreceklerini, borcun da milli gelire oranını yüzde 35’in altında tutacaklarını sözlerine ekledi. Maastricht Kriterleri ile uyumlu olacaklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.