Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB 12 Eylül Toplantısında Politika Faizini 325 Baz Puan Düşürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Eylül toplantısında 325 baz puan ile beklentinin üzerinde faiz indirimi uyguladı.
TCMB 12 Eylül Toplantısında Politika Faizini 325 Baz Puan Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun Eylül toplantısında alınan faiz kararı açıklandı. Banka, piyasanın beklediği gibi politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını düşürdü. 325 baz puan indirim yapılarak, %19,75 olan politika faiz oranı %16,50’ye çekilmiş oldu. Ancak bu oran ekonomistlerin beklediği ortalama 275 baz puanın üzerinde gerçekleşti.

Merkez Bankası Temmuz toplantısında 425 baz puanlık faiz indirimi uygulamıştı.

Merkez Bankası 325 Bp Faiz DüşürdüMerkez Bankası Eylül toplantısında piyasa beklentisinin üzerinde 325 baz puanlık indirim uyguladı. Bu değişimle birlikte daha önce %19,75 olan politika faiz oranı %16,50’ye çekildi. Yapılan açıklamada son dönemde açıklanan verilerin ekonomik faaliyetlerde toparlanmaya işaret ettiği ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olduğu aktarıldı.

Yılın ilk yarısında yatırımların zayıf kaldığını fakat diğer taraftan net ihracatın büyümeye katkısının devam ettiği, özel tüketimin de kademeli bir şekilde arttığı kaydedildi. Türkiye’nin küresel boyutta hissedilen ekonomik yavaşlamaya rağmen mal ve hizmet ihracatında olumlu seyrini sürdürdüğü aktarıldı.

Murat Uysal, Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener ve Abdullah Yavaş gibi isimlerin yer aldığı PPK üyelerinin ortak açıklamasında öncü göstergelerin birçok sektörde iyileşme olduğunu ve olumlu seyrin devam ettiğini gösterdiği bildirildi.

Net ihracatın büyümeye katkısının önümüzdeki aylarda da devam edeceği, enflasyonun düşüş göstereceği ve finansal koşullardaki iyileşmenin de ekonomiye katkı sağlamaya sağlayacağı ifade edildi.

Türk lirasındaki istikrarlı seyrin devam ettiği ve enflasyonun iyileşme gösterdiği bildirildi.

Türk Lirasındaki Seyir SürüyorSon dönemde gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarında genişleyici tutumlar sergilediği ifade edilen açıklamada, bu durumun gelişmekte olan ülke piyasalarına etkisi değerlendirildi. Küresel merkez bankalarının genişleyici politikalarının gelişmekte olan ülke varlıklarına olan talebi artırdığı yorumlandı.

İç talep koşullarındaki ılımlı iyileşmenin çekirdek enflasyonu düşüren önemli faktörlerden biri olduğu bildirildi. Buna ilaveten parasal sıkılığın da enflasyonda düşüşü desteklediği kaydedildi. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda politika faizinde 325 baz puanlık indirime gidilmesine karar verildiği aktarıldı.

Bloomberg HT Araştırma Masası’nın yaptığı ve 22 kurumun katıldığı ankette Merkez Bankası’nın haftalık repo faizinde 275 baz puanlık indirim uygulaması bekleniyordu.

Ekonomistlerin Faiz TahminleriKatılımcılardan gelen tahminlerde en düşük 175 baz puan olurken en fazla 400 baz puanlık indirim uygulanacağı öngörülmüştü. ING Bank enflasyonda son dönemde görülen toparlanmanın etkisiyle 175 bp’lik indirim beklediğini açıklamıştı.

Societe Generale’den ise 250 bp’lik indirim tahmini gelmişti. Rabobank Kur Stratejisti Piotr Matys da enflasyondaki iyileşmenin etkisiyle Merkez’den 300 bp’lik indirim beklediğini söylemişti.

Bu ayın en önemli ekonomik verisi olan faiz kararının açıklanmasının ardından şimdi gözler dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceğine çevrildi. Kur faiz açıklamasının hemen ardından 5,68’e geriledi. Garanti BBVA Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, yaptığı açıklamada 200 puanın altında bir indirimde kurun 5,70’in altına inebileceğini, 300-400 arası indirimde ise 5,80 – 5,83 seviyesine çıkabileceğini yorumlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu