Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı Kavcıoğlu Faizlerin Yakın Zamanda Düşürüleceği Beklentilerini Sildi

Bir hafta önce göreve getirilen TCMB Başkanı Kavcıoğlu, enflasyonda kalıcı düşüş ve kurlarda serbest piyasa vurgusu yaptı.
TCMB Başkanı Kavcıoğlu Faizlerin Yakın Zamanda Düşürüleceği Beklentilerini Sildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Mart’ta Naci Ağbal’ın yerine göreve getirdiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bloomberg HT’ye yazılı röportaj veren Kavcıoğlu, faiz ve dalgalı kurlar hakkında soruları yanıtladı.

Yeni başkan Kavcıoğlu, faiz indirimine yeşil ışık yakmadı.

Kavcıoğlu AçıklamalarıÖnceki başkan Ağbal, görevde kaldığı süre boyunda toplamda 875 baz puanlık faiz artışı yaptı. Mart toplantısında yapılan 200 baz puanlık artışın hemen ardından ise görevine son verildi. Bunun üzerine gözler bir sonraki toplantıda faizlerin indirilip indirilmeyeceğine çevrildi.

Kavcıoğlu, konuya ilişkin olarak, “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” şeklinde yorum yaptı.

%5 enflasyon hedefine bağlı kalmaya devam edeceklerini ve kalıcı düşüş sağlanana kadar para politikası araçlarının etkin bir şekilde kullanılmaya devam edeceğini aktardı. Para politikası duruşunu belirlerken de enflasyonun yanında gelişmekte olan ülkelerin reel getirileri ve portföy tercihleri gibi durumları dikkate alacaklarını söyledi.

Türk lirasının son dönemde yaşadığı değer kaybıyla ilgili olarak, bankanın dalgalı kur rejimine bağlı kalacağını ve serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu