Yatırım yapmaya başla!

Şubat’ta Ciro Sanayide %37,7 Artarken, Hizmette %11,3 Yükseldi

Şubat 2021 tarihinde toplam ciro endeksleri bir önceki aya göre %1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,4 arttı.
Şubat’ta Ciro Sanayide %37,7 Artarken, Hizmette %11,3 Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre; sektörlerin toplam cirosu Şubat 2021’de yıllık bazda %30,4 artış gösterdi. Bir önceki aya göre artış ise %1 düzeyinde gerçekleşti. Ocak ayında aylık bazda %2,1 artarken toplam ciro endeksi, bir önceki yılın Ocak ayına göre %30,2 artış göstermişti.

Şubat 2021’de sanayi sektörünün ciro endeksi yıllık bazda %37,7 artış kaydederken, hizmet sektörü ciro endeksi %11,3 yükseldi.
Yıllık Ciro Endeksleri - Şubat 2021
Kaynak: TÜİK

İnşaat ciro endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 artarken, ticaret ciro endeksi %32,8 artış gösterdi. Sanayide madencilik ve taşocakçılığının cirosu %46,3 artarken, imalatın cirosu %37,5 artış kaydetti.

Hizmet sektörünün alt ciro endekslerine baktığımızda ise ulaştırma ve depolama kategorisinde cironun yıllık bazda %14 arttığı görülüyor. Konaklama ve yiyecek kategorisinde ise %23,4 oranında azalma gerçekleşti. Bu kategorideki düşüş, Şubat 2021’in yıllık bazda tek gerileyen ciro endeksi olarak kaydedildi.

Sanayi sektörünün cirosu yıllık büyük bir artış gerçekleştirirken, aylık bazda %0,5 azalma yaşadı. Ana sektör endeksleri arasında aylık bazda tek gerileyen sektör sanayi oldu. Hizmet sektörünün aylık cirosu %3,5 artarken, inşaatın cirosu %5,6 artış gösterdi. Ticaret cirosu ise %1 arttı.

Ciro endeksleri arasında aylık bazda azalma gösteren kategoriler; %2,4 ile gayrimenkul, %0,7 ile imalat ve %0,5 ile sanayi olarak kaydedildi. Aylık bazda en fazla ciro artışı ise %9,6 ile konaklama ve yiyecek kategorisinde görülürken, onu %6,7 ile madencilik ve taşocakçılığının takip ettiği görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum