Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sektörel Güven Endeksleri Şubat Ayında Geriledi!

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat 2018 sektörel güven endekslerini açıkladı. Yeni yıla hızlı başlayan perakende, hizmet ve inşaat sektör endekslerinde düşüş meydana geldi.
Sektörel Güven Endeksleri Şubat Ayında Geriledi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı sektörel güven endeksleri rakamlarını açıkladı. Buna göre tüm sektör endekslerinde bir düşüş gözlendi. 0-200 arasında değer alabilen endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini ifade ediyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi %1,3 azalarak 100,7’ye indi.

Ocak ayıda 102 olan endeks, Şubat’ta düşüş gösterdi. Söz konusu endeksteki bu düşüş; son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiği ve hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısında ise artış görüldü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü endeksi Şubat ayında 104,7’ye geriledi.

Bin önceki aya göre %1,5 oranında düşüş olmasını sebebi; gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısındaki azalma oldu. Perakende ticaret sektöründe Ocak ayına göre; iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %7,6 azaldı, iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri ise sırasıyla %0,7 ve %3,3 oranında artış gösterdi.

İnşaat sektörü güven endeksi Ocak ayına göre %3,7 azalarak 83,8’e indi.

Söz konusu düşüşte; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normallerinin üzerinde değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasının payı oldu. Gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış olmasını bekleyen girişim yöneticisi sayısında ise artış oldu. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi %10,1 azaldı. Toplam çalışan sayısı beklenti endeksinde ise %1,3 artış meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu