Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Ekonomisi 2020’de Ilımlı Küçülürken Zorluklar Sürüyor

Rusya ekonomisi 2020'de mütevazı bir şekilde küçülse de toparlanmanın önündeki zorluklar devam ediyor. Detaylar aşağıda;
Rusya Ekonomisi 2020’de Ilımlı Küçülürken Zorluklar Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan ön tahminlere göre Rusya’nın gayri safi yurtiçi hasılası, 2019’daki yüzde 2’lik genişlemeye kıyasla 2020’de yüzde 3,1 küçüldü. Rakam negatif bölgede gerçekleşirken merkez bankasının yüzde 3,9’luk düşüş tahmininden daha iyi geldi.

Bununla birlikte küçülme, koronavirüs salgını ve enerji kaynaklarına yönelik küresel talep düşüşünün ortasında on bir yıldaki en keskin yıllık daralma oldu. Geçen Aralık ayı verileri, ekonominin 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 3,4 oranında küçüldüğünü göstermişti.

Diğer taraftan son açıklamaya göre Rusya’nın cari fiyatlarla ulusal geliri geçen yıl 106,6 trilyon ruble (yaklaşık 1,4 trilyon dolar) düzeyinde gerçekleşti.
Rusya GSYİH 2020
Kaynak: Trading Economics

Rusya Merkez Bankası verilere ilişkin açıklamasında “salgının zayıflaması ve kısıtlamaların önemli kısmının kaldırılmasıyla 2021’in ilk yarısında ekonominin yeniden canlanması bekleniyor” ifadesine yer verdi. Rusya, 2009 ve 1998‘de sırasıyla yüzde 7,8 ve yüzde 5,3 oranında daha derin ekonomik daralmalar yaşadı.

2000 ile 2008 arasında Rusya ekonomisi yılda ortalama yüzde 7 büyüdü. 2020’nin başlarında, petrol fiyatları düşmeye başlamadan ve COVID-19 salgını hız kazanmadan önce ekonomi bakanlığı GSYİH’nin 2019’da yüzde 2’lik büyümenin ardından yüzde 1,9 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Veriler üzerine yayımlanan ING notunda, yüzde 3,1’lik küçülmenin 2019’daki yüzde 2’lik büyümenin ardından geldiği vurgulandı.
Rusya 3Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Bu düşüşün %-3 beklentilerinden biraz daha kötü olduğu ancak %-3.5 ile %-4.0 arasındaki piyasa beklentilerinden daha iyi olduğunu söylendi. Rusya GSYİH’sinin bütçe desteği, küçük hizmetler segmenti ve önceden aşırı ısınmanın olmaması sayesinde 2020’de %3,1 oranında düştüğünü söyledi.

Bununla birlikte, sabit yatırımlar ve son yılların en düşük seviyelerinde seyreden hane geliri ve daha fazla teşvik için sınırlı alan ile GSYİH’nin baz etkisinin ötesinde toparlanmasını zor olarak değerlendirdi. Dolayısıyla 2021 için yüzde 2,5’lik gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminlerini yinelediklerini aktardı. Kısacası ING, Rusya ekonomisinin 2020’de mütevazı bir şekilde küçüldüğünü ancak toparlanmanın önündeki zorlukların sürdüğünü belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu