Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bayraktar’dan Çevreci Devrim: Yeşil Dönüşüm

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Silivri ve Tuz Gölü'ndeki doğal gaz depolama tesislerinin yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretimiyle Avrupa'da örnek teşkil ettiğini belirtti. İşte detaylar;
Bakan Bayraktar’dan Çevreci Devrim: Yeşil Dönüşüm
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Silivri ve Tuz Gölü’ndeki doğal gaz depolama tesisleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bayraktar tesislerin, enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlamasıyla Avrupa’da örnek tesislerden biri olduğuna işaret etti.

Bakan Bayraktar açıklamasında, bu yıl yapılacak ilave yatırımlarla güneş enerji santrali (GES) ve rüzgâr enerji santrali (RES) kapasitelerinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Silivri ve Tuz Gölü’ndeki doğal gaz depolama tesislerinin, Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinde kritik bir rol oynadığı vurguladı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) ait olan Silivri’deki 4,6 milyar metreküp ve Tuz Gölü’ndeki 1,2 milyar metreküp kapasiteli doğal gaz depolama tesislerinin, 2028’e kadar toplam 12 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaştırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bu tesislerin çevreci özellikleri de ön plana çıkıyor. Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde bulunan 4,2 megavatlık rüzgar enerjisi sistemi, tesisin ihtiyaçlarını karşılıyor ve yeni bir RES’in inşasıyla kapasitenin artırılması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Tuz Gölü’ndeki tesis ise 3 megavatlık güneş enerjisi sistemiyle işletiliyor ve ilave yatırımlarla güneş enerjisi kapasitesinin artırılması öngörülüyor.

Bakan Bayraktar, bu adımların Türkiye’nin enerji bağımsızlığını ve çevresel sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik önemli bir adım olduğunu vurguladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.