Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sermaye Kârlılığıyla Göz Dolduran 10 Hisse

Borsa İstanbul’da bu hafta rekor yükseliş haberleriyle geçerken, kimi hisselerde öz sermaye kârlılığı gündeme geldi. İşte öz sermaye kârlılığı en yüksek 10 hisse;
Sermaye Kârlılığıyla Göz Dolduran 10 Hisse
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BIST 100 endeksi bu hafta beklenen 10 bin puan rekorunu kırdı. Hafta başında 10.082 puanı görerek ilk rekorunu kıran ve ilerleyen günlerde 10 bin puanın üstünde kalmaya odaklanan ana endeks yatırımcılarda beklentiyi yüksek tuttu.

Hafta içinde kimi hisseler yükseliş performansıyla göz doldururken, kimileri ise BIST 100 endeksi için gelen rekor yükseliş haberlerinden nasibini alamadı. Yeşil mumlardan uzak kalan hisseler akıllara, şirketlerin öz sermaye yeterliliğini getirdi.

Jeopolitik risk başta olmak üzere olumsuz gündeme rağmen borsadaki düşüş eğiliminden korunmak için şirketlerin öz sermayesinin kuvvetli olması yatırımcılar için önem arz ediyor.

Bir şirketin öz sermaye kârlılığı (ROE), hissedarların yatırdığı sermayeden elde edilen kârı gösteren önemli bir finansal oran olarak kabul görürken, yüksek ROE, yatırımcılar için güvence görülüyor.

Çünkü öz sermaye kârlılığının yüksek olması, şirketin kaynaklarını verimli kullandığı ve yatırımcılara iyi bir getiri sağladığı anlamına geliyor. Borsa İstanbul’da işlem gören, öz sermaye kârlılığı en yüksek 10 hisse şöyle sıralanıyor:

GCM Yatırım Banner

Sermaye Kârlılığı Yüksek 10 HisseHisseler arasında başı çeken Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO), borsada yıllık yüzde 100’ü aşan primiyle öne çıkıyor.

Yıl içinde 707 lira seviyesinden bin liranın üzerine kadar çıkan hisselerde yılın ikinci çeyreğine girişte en yüksek fiyat 1195 TL’de kayda geçti.

Yüksek ROE listesinde önlerde yer alan bir diğer isim olan Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK), yıllık yüzde 200’ün üzerinde kazanç sunarken, bu yıl en yüksek 968 lirayı gördü.

Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi (ANSGR), yıllık yüzde 400’e yakın primiyle öne çıkanlardan. Hisseler bu yıl 59 liradan 92 liraya kadar yükselmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.