Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Uygun Konut Kredisinin 4’te 3’ü Faiz

Ev sahibi olmak isteyenler piyasadaki köpüğün sönmesini beklerken, yüksek faiz ortamında finansman tıkanıklığı bir başka engeli doğurdu. İşte konut kredisinde yeni tablo;
En Uygun Konut Kredisinin 4’te 3’ü Faiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sıkılaşma ortamında kredi musluklarının kapalı kalması ekonomi yönetiminin öncelikli tercihi iken bankaların uyguladıkları faizler ise vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi büyükşehirlerde ortalama konut fiyatları üst perdeden belirlense de diğer kentlerde de kredisiz ev sahibi olma hayali kurulamıyor.

Konut kredilerinde faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik göstermekle birlikte görece en uygun krediyi Akbank veriyor.

Kimi bankalarda faiz oranı yüzde 5’i geçerken, Akbank’ın devam ettirdiği ilk evim konut kredisinde faiz yüzde 3,05 olarak uygulanıyor.

Ancak diğerlerine göre uygun olarak görülen yüzde 3,05 faizli kredide faturalandırma ele alındığında yıllık maliyet oranı yüzde 44’ü aştığı için rakamlar astronomik boyuta ulaşıyor.

Konut Kredisi TabloBuna göre 2 milyon lira konut kredisinin 120 ay (10 yıl) vadede toplam geri ödemesi
anaparayı da katlıyor.

GCM Yatırım Banner

Aylık taksit tutarı 62.704,27 TL olan kredinin toplam geri ödemesi 7.549.132,40 TL’yi buluyor.

Böylece ev almak isteyen biri en uygun konut kredisi kampanyasından faydalandığı 2 milyon TL borç için 5.524.512,40 TL faiz ödüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.