Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek’ten Kredi Notu Değerlendirmesi: Doğru Yoldayız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu artırmasının ardından açıklamada bulundu. Detaylar şöyle…
Bakan Şimşek’ten Kredi Notu Değerlendirmesi: Doğru Yoldayız
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti Düsseldorf’ta düzenlenen “8. Türk-Alman Ekonomi Günü”nde, Türkiye ekonomisine ve Türkiye-Almanya ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek’in gündeminde, S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu artırması öne çıktı.

Şimşek, enflasyon beklentilerinin gelecek 12 ay için yüzde 35’lere düştüğünü ve Türkiye’nin kredi notunun artmaya başladığını belirterek, “Bundan bir süre önce Fitch kredi notumuzu artırmıştı. Dün akşam da Standard & Poor’s (S&P) kredi notumuzu artırdı. Dolayısıyla doğru yoldayız. Bütün bunlar onu gösteriyor.” diye konuştu.

İş insanlarının yatırım yapmak için gittikleri pazarın büyüklüğünün önemli olduğunu belirten Şimşek, Türkiye’nin milli gelirine ve nüfusuna bakıldığında büyük bir pazara sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye’de KOBİ’lerin ekonominin omurgasını oluşturduğunu dile getiren Şimşek, Alman ve Türk KOBİ’lerinin birbirleriyle çok daha güçlü diyalog kurmasının, iki ülkenin menfaatine olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de cari açığı azaltmaya yönelik programlarının olduğunu ifade eden Şimşek, yapısal reformlarla beşeri sermayeye, eğitimin kalitesine ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yatırım yapacaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Makro dengesizlikleri gidermek için yasal reformlarla yola çıktıklarını, cari açığın daraldığını ve yatırımcı güveninin geri geldiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’de uygulanan ekonomik program için bir irade ve siyasi sahiplenme olduğuna dikkat çeken Şimşek, “”Program sonuçları itibarıyla çalışmaya başladı. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Sizlerin buradaki varlığı Türkiye’ye güç katıyor.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın