Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Hedefi Avrupa’ya LNG İhraç Etmek

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı, Türkiye'nin ithal ettiği doğal gazı veya keşifler sonucu üretilen yerli gazı sıvılaştırarak ülkelere ihraç etmeyi hedeflediğini söyledi.
Türkiye’nin Hedefi Avrupa’ya LNG İhraç Etmek
HABER GİRİŞ

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Arslan, TBMM Genel Kurulunda 2 Mayıs’ta kabul edilen ve enerji alanında düzenlemeler içeren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arslan,, Rusya-Ukrayna geriliminin küresel enerji piyasalarında yankı bulduğu ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaretinin öneminin arttığını söyledi. Avrupa ülkelerinde yıllık 450 milyar metreküp düzeyindeki doğal gaz ihtiyacının yüzde 40’ının LNG olarak karşılandığını kaydetti.

Rus gazına olan bağımlılığın azaltılması adına ABD’nin LNG’sine olan talebin arttığına dikkat çeken Aslan, AB ülkelerinin son dönemde yaptığı LNG ithalatının büyük bir kısmının ABD’den geldiğini söyledi.

Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu LNG ile karşıladığı ve bu oranın önümüzdeki yıllarda artacağını sözlerine ekledi.

Arslan’ın açıklamalarına göre, Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğini artırmak amacıyla mevcut boru gazı anlaşmalarının yanı sıra yeni LNG kontratları da yapması bekleniyor. Ayrıca, Türkiye’nin enerji piyasalarında daha etkin bir oyuncu haline gelmesini sağlayacak yasal düzenlemelerin kabul edildiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın üretime geçmesiyle doğal gaz üretim kapasitesinin arttığına işaret eden Arslan, doğal gaz ihracatının artmasıyla Türkiye’nin bölgesel enerji ticaretinde önemli bir role sahip olacağını belirtti.

Gelecekte, Türkiye’nin doğal gaz üretimindeki artış ve yeni keşiflerle birlikte komşu ülkelerle enerji ticaretinin daha da gelişeceğini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.