Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakendeciler Dikkat! İpekyol Kira Artışlarına Meydan Okudu

İpekyol Grubu'nun CEO'su Uğur Ayaydın, Bloomberg HT'de katıldığı programa damga vuran açıklamalarıyla perakende sektöründe önemli bir gündem oluşturdu. Detaylar haberde;
Perakendeciler Dikkat! İpekyol Kira Artışlarına Meydan Okudu
HABER GİRİŞ

İpekyol Grubu’nun CEO’su Uğur Ayaydın, Bloomberg HT’de katıldığı üst düzey programda önemli açıklamalarda bulundu. Ayaydın, ilk çeyrekte iyi bir performans sergilediklerini ve bütçelerinin bir tık üzerinde kapanış yaptıklarını belirtti.

2024 yılının kalan 9 aylık dönemde ise kredi kartı taksitlerinin azalması ve hane halkı gelirindeki düşüşle birlikte bir daralma öngördüklerini ifade etti. Bununla birlikte, yerli taraftaki bu açığın yaz aylarında turistlerin Türkiye’deki alışverişleriyle kapanacağını öngördü.

Grup olarak ilk çeyrekte yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme elde ettiklerini söyleyen Ayaydın, ancak bundan sonraki dönemde büyümenin yavaşlayacağını ve mağaza trafiğinde bayramdan sonra bir yavaşlama yaşandığını belirtti.

Yılın toplamında reel olarak adet bazında yüzde 15’ler civarında büyüme öngördüklerini söyledi. Ancak sektörde yıl sonunda küçülme olmayacağını düşündüğünü de ekledi.

Ayaydın, markalarının fiyat rekabetini koruduğunu ancak ihracat yapan şirketlerin fiyat rekabetini kaybettiğini ve bu durumun ciddi sıkıntılar yarattığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Üretimin Mısır’a kaydığını duyduklarına işaret eden Ayaydın, bunun Türkiye için iyi bir gelişme olmadığını ve üretimin burada kalması için ilgili kurumlarla görüşülmesi gerektiğini vurguladı.

Yurt dışında 53 mağazaya ulaştıklarını söyleyen Ayaydın, yurt dışındaki stratejilerinde değişikliğe gideceklerini ve bayilik sistemini kaldırarak kendi mağazalarını açacaklarını belirtti. Ayrıca “İpekyol Accessorize” mağazaları açacaklarını ve kozmetik, çanta ve ayakkabı satışlarını artırmayı hedeflediklerini paylaştı.

Perakendeci kiralarındaki artışların TÜFE ortalamasından daha yüksek olduğunu belirten Ayaydın, bu durumda olan perakendecilerin iş modelini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Ayaydın, “Kira artışları şu anda TÜFE ortalamasından alınıyor. Açıkça söylemek gerekirse biz TÜFE ortalamalarının üzerinde büyüyoruz. Eğer bugün bir perakendeci hala kirada zorlanıyorsa kendisine dönüp bir bakması gerekir.” diyerek dikkat çekti.

Elie Saab ile yapılan iş birliğinden de bahseden Ayaydın, bu projenin tüketici tarafından olumlu geri dönüşler aldığını ve heyecan uyandırdığını aktardı. Galataport’ta gerçekleştirilecek organizasyonun Elie Saab markasını uluslararası bir bakış açısıyla tanıtacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.