Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Şubat’ta 2,3 Puanlık Artış Gösterdi

TCMB tarafından açıklanan ve imalat sanayi faaliyetlerini gösteren reel kesim güven endeksi, Şubat’ta bir önceki aya artarak 109,3 oldu.
Reel Kesim Güven Endeksi Şubat’ta 2,3 Puanlık Artış Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat 2021 dönemine ait iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) verilerini açıkladı. Buna göre yılın ikinci ayında RKGE 109,3 değerinde geldi. Ocak ayında 107,0 olan endeksteki değişim oranı %2,3 puan artış şeklinde gerçeklşeti.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) aylık bazda 0,3 puan azalarak 108,7 değerinde kaydedildi.
Reel Kesim Güven Endeksi Şubat’ta Yükseldi
Kaynak: TCMB

1758 işyerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla oluşturulan verilere göre endeksi azalış yönünde etkileyenler arasında son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler oldu.

Son üç ayın verilerine göre üretim hacminde ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya kıyasla zayıfladı. İç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler lehine döndüğü görüldü.

Söz konusu dönemde mevcut toplam siparişlerin ve mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki yanıtlarda bir önceki aya göre düşüş oldu.
Gelecek 3 Aylık Döneme İlişkin Beklentiler
Kaynak: TCMB

Gelecek üç ay için istihdamın düzeleceğine dair beklentide iyileşme oldu. Gelecek 12 ay için i sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin de güçlendiği gözlendi. Şubat ayında ortalama birim maliyetlerinde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir güçlendi.

Önümüzdeki 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi, aylık bazda 0,1 puan azaldı ve %16,4 oldu. Çalıştığı sanayi kolunda genel gidişatın iyimser olacağını düşünenlerin oranı %14 oldu. Kötümser beklenti içinde olanların oranı %10,9’a geriledi. Beklentisi değişmeyenler ise %75,1’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu