Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Kasım’da 108,4’e Geriledi

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1732 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi yayımlandı.
Reel Kesim Güven Endeksi Kasım’da 108,4’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) “İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE)” raporunu yayımladı. Buna göre 2021 Kasım döneminde RKGE, bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak 108,4 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 112,0 seviyesinde gerçekleşti.
İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi
Kaynak: TCMB

Son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler bir önceki ayın verileri ile aynı kaldı. Son üç aya göre üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı. İç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyirde ise güçlenme oldu.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler zayıfladı. Mevcut mamul mal stokları seviyesinin bir önceki ayda mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin azaldığı bildirildi.

Gelecek üç ay için yapılan değerlendirmelerde; üretim hacminde, ihracat sipariş ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyrin zayıfladığı görüldü. İstihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin de zayıfladığı belirtildi.

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenlerin oranı güçlendi. Kasım ayında, gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler de iyileşme oldu.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi bir önceki aya göre 2,4 puan artarak %30,1 olarak açıklandı. Kasım ayında, faaliyet gösterdiği sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı %8, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı %17,4’e geriledi. Aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise 74,6‘ya yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu