Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güven Endeksi Haziran’da Aylık %2,7 Puan Arttı

TCMB, Haziran 2021’e ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı.
Reel Kesim Güven Endeksi Haziran’da Aylık %2,7 Puan Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Anketler ve Endeksler Müdürlüğü’nden elde edilen aylık verileri açıkladı. İktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE), 1746 işyerinden alınan yanıtlar üzerinden hesaplandı.

Buna göre RKGE Haziran’da bir önceki aya göre göre 2,7 puan artarak 113,0 seviyesinde gerçekleşti. Mayıs’ta ise 0,7 puan azalarak 110,3 seviyesinde gerçekleşmişti.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,7 puan artarak 109,8 oldu.
RKGE Haziran 2021 Toplu Gelişmeler
Kaynak: TÜİK

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı. İç piyasa ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre zayıfladı. Mevcut mamul mal stokları seviyesine ilişkin olarak, bir önceki ayda mevsim normallerinin altında olduğunu bildirenler lehine seyir mevsim normallerinin üzerinde olduğunu bildirenler lehine döndü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde, ihracat sipariş miktarında ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine seyri güçlenirken gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler güçlendi.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olanların oranı yüzde 15,8‘e, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 13,3‘e yükseldi. Aynı kalanların oranı ise yüzde 70,9‘a geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu