Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reel Kesim Güveni 2021’in Son Ayında 106,1’e Geriledi

2021 yılının Aralık ayına ait reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 106,1 seviyesinde gerçekleşti.
Reel Kesim Güveni 2021’in Son Ayında 106,1’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2021 yılının Aralık ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) anketinin sonuçları yayımlandı. Buna göre; Aralık ayında RKGE bir önceki aya göre 2,3 puan azalarak 106,1 seviyesinde gerçekleşti.

Kasım ayında RKGE bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak 108,4 seviyesinde gerçekleşmişti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise aylık 0,7 puan artarak 112 seviyesinde açıklanmıştı.

Yayılma endeksleri incelendiği zaman; gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki üretim hacmi endekse artış yönünde etki gösterdi. Genel gidişat, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut toplam sipariş miktarı ise endekse negatif etki etti.

2021 yılı Aralık ayında RKGE-MA incelendiğinde ise bir önceki aya göre 1,9 puan azalarak 110,1 seviyesinde gerçekleştiği görüldü.
Reel Kesim Güven Endeksi ve RKGE-MA Ayrıntıları
Kaynak: TCMB

Son üç aya yönelik değerlendirmeler incelendiği zaman; üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin Kasım ayına göre zayıfladığı gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin güçlenerek devam ettiği gözlenirken, mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üstünde olduğu görüşü zayıfladı.

Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi beklentisi ise Kasım ayına göre 5,2 puan artışla 35,3 seviyesinde gerçekleşti. Genel gidişatın ise Kasım ayına göre daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı %6,1’e gerilerken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı %64,8’e düştü. Daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı da %29,1’e ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu