Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell’ın İfadeleriyle Çok Az Değişen ABD Hisseleri, Rekor Seviyelere Yakın

Hisselerin seyri için Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları beklenirken, konuşma sonrasında çok az değişim gözlendi.
Powell’ın İfadeleriyle Çok Az Değişen ABD Hisseleri, Rekor Seviyelere Yakın
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde karışık haberleri sindirdi. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın ifadelerinin ardından ABD hisselerinde çok az bir değişim gözlendi. Dow Jones Sanayi Ortalaması sadece 7 puan (veya yüzde 0,03) artttı. S&P 500 ve Nasdaq Kompoziti ise yatay bir seyir izledi.

Facebook, Amazon ve Alphabet’in hisseleri en az yüzde 0,4 oranında düştü. Dow Inc ve Disney, yüzde 1 oranlarındaki düşüşle Dow endeksinin en kötü performans gösteren hisseleri oldu. Öte yandan finans sektöründe yüzde 0,5’lik bir düşüş gözlenirken, kamu hizmetlerinde yüzde 1,5’lik bir artış ile telafi edildi.

Hem S&P 500 hem de Nasdaq, önceki oturumda gün içi kayıtlarını sabitledi. Dow Jones ise dün tüm zamanların en yüksek seviyesinin sınırları içine girdi.

Nasdaq Kazançlarını SabitlediExencial Wealth Advisors’ın yatırım sorumlusu olan Tim Courtney, “Kesinlikle bazı sağlıklı seviyelerde değerleme konusunda akıllıyız. Piyasaya gelen sıcak paraların bir kısmını yıkamak için şimdi ve yıl sonu arasında yüzde 5 ila 10 arasında bir düzeltme yapacağımızı düşünüyorum,” dedi.

ABD ve Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasıyla birlikte aralarının bozulmasına neden olan tarifelerin kaldırılması tahmin ediliyor. Wall Street Journal, Salı gecesi müzakerelere aşina olan insanları belirterek, çıkmazın ABD’nin mevcut tarifeleri kalması gerekip gerekmediği veya yalnızca 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek olan tarifeleri iptal edip etmeyeceği konusunda olduğunu söyledi.

WSJ’nin raporu, Başkan Donald Trump’ın dün New York Ekonomi Kulübü’nde Çin’in ticarette hile yaptığını ve diğer ABD liderlerini suçlamasının ardından geldi. Trump, ticaret görüşmelerinin nasıl geliştiği konusunda hiçbir ayrıntı vermedi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre Ortak Ekonomik Komitesi’ne günün ilerleyen saatlerinde hitap etti. Hazırlanan sunumda, Fed’in faiz oranlarının yolunun, ekonomi büyümeye devam ettiği sürece değişmeyeceği söylendi.

Powell Kongre İfadeleriPowell, “Ekonomi ile ilgili gelen bilgiler, ılımlı ekonomik büyüme, güçlü bir işgücü piyasası ve simetrik yüzde 2 hedefimize yakın enflasyon görünümüyle geniş ölçüde tutarlı kaldığı sürece, para politikasının mevcut duruşunun uygun olmaya devam edeceğini düşünüyoruz,” dedi.

Ancak Powell, düşük enflasyon ve yurt dışı güçsüzlük gibi zorlukların devam edeceği konusunda uyardı. Powell’ın ifadesi, Fed’in Ekim ayında bu yılın üçüncü kez oran indirimi yapmasının ardından geldi. Bu toplantıdan sonra, Powell daha fazla indirim için çıtayı yükseltti. Ancak Fed’in faiz oranlarını yükseltmekten çok uzak olduğunu ima etti.

Bleakley Advisory Group’un baş yatırım sorumlusu Peter Boockvar, “Kongre ifadesinde Powell, ABD ekonomisinin yüzde 1,75’in üzerindeki federal fonlarla başa çıkamayacağını düşündüğü halde iyi bir yerde olduğunu söyleyecektir. Bu, günümüzün kapitalist bir ekonominin rejeneratif güçlerine daha fazla güvenmek yerine, dünyanın ağırlığını almaya karar verdikleri modern bir merkez bankacısının hayatında bir gün,” dedi.

Veri cephesinde, ABD tüketici fiyat endeksi Ekim ayında beklenenden fazla yükseldi. Bir önceki aya göre yüzde 0,4 oranında artan TÜFE’nin yüzde 0,3 oranında artması bekleniyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu