Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Powell’ın Jackson Hole Konuşması Öncesi Yatay Seyrediyor

Petrol fiyatları piyasanın dikkatlerini Cuma günkü Jackson Hole toplantısına çevirmesiyle 60 dolar civarında seyrediyor.
Petrol Fiyatları Powell’ın Jackson Hole Konuşması Öncesi Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Her yıl dünyanın tüm gelişen ve gelişmekte olan ülkelerinin merkez bankacıları Jackson Hole toplantısında bir araya geliyor. Amerika’nın Wyoming Eyaleti’nde yer alan Jackson Hole Vadisi’nde yapılan toplantıda alınan kararlar piyasalar açısından çok önemli. Özellikle ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın toplantıya ilişkin yapacağı açıklamalar yakından izlenecek.

Piyasaların dikkatlerini parasal gevşemeye ve merkez bankacılarından gelecek açıklamalara çevirmesi petrol fiyatlarının hafif gerilemesine sebep oldu. TSİ 11:53’te Brent petrolün varili 60,45, ham petrolün 55,88 dolardan işlem görüyor.

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), 55,45, Brent petrolü 59,99 dolara kadar geriledi.

22 Ağustos Petrol FiyatlarıNymex piyasasında işlem gören WTI petrolü erken işlemlerde 43 sent kadar yükseldikten sonra hafif geriledi. Pazartesi gününden bu yana görülen değişimi ise %1,5 artış oldu. Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe 60 doların altına kadar çekildi. Petrol fiyatları dün açıklanan ABD benzin ve dizel stoklarındaki artışın ardından gerilemişti. Ancak daha sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre geçen hafta ülkedeki ham petrol stoklarında %0,6’lık düşüş oldu.

ABD Stokları Azaldı2,7 milyon varile denk gelen azalmadan sonra gelinen seviye 437,8 milyon varil oldu. Piyasanın beklentisi 1,9 milyon varillik bir azalış olması yönündeydi. Ticari olmayan stratejik ham petrol stoklarında değişiklik olmadı ve 644,8 milyon varilde sabit kaldı.

Benzin stoklarında ise geçen hafta artış oldu. Amerika’daki benzin stokları geçen hafta %0,1’e tekabül eden 0,3 milyon varillik artışla 234,1 milyon varile yükseldi. Ülkedeki ham petrol ithalatı bir önceki haftaya göre günlük ortalama 497 bin varil düşerken, ihracatta 120 bin varillik artış oldu.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. Ekonomisti Howie Lee, piyasaların dikkatli bir şekilde Jackson Hole toplantısını beklediğini bildirdi.

Piyasa Jackson Hole Toplantısını BekliyorAltın J. Hole toplantısı öncesinde kayıplarını korurken, petrol sakin, borsalar ise karışık seyrediyor. Dün FED Temmuz toplantı tutanaklarını yayımlandı. Powell’ın yaptığı açıklamalar faiz indirimi konusundaki beklentilerin çok kuvvetlenmemesine sebep oldu. Öte yandan politika yapıcılar küresel ekonomideki yavaşlama ve ticaret belirsizliğinin sürdüğü ortamda, FED’in faiz indirimini bir sigorta olarak görüyor.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Son Durumu Görmek için Tıklayın

GCM Yatırım analistleri, ABD stoklarındaki düşüşün kısa süreli etkisi olduğunu, küresel ekonomiye ilişkin endişelerin petrol fiyatlarını baskılamaya devam ettiğini belirtti. Ham petrolün varilinde tahmin edilen destekler 55,12 – 55,45 dolar, dirençler ise 56,10 – 56,42 dolar aralığı olarak belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu