Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satışlar Ekim’de Yıllık %15,2, Aylık %0,9 Arttı

Ekim 2021 dönemine ilişkin beklenen Türkiye perakende satış istatistikleri yayımlandı. Hem aylık hem yıllık bazda artış sürdü.
Perakende Satışlar Ekim’de Yıllık %15,2, Aylık %0,9 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre Ekim 2021 döneminde perakende satış endeksi yıllık bazda yüzde 15,2 arttı. Aylık bazda yüzde 0,9 artış oldu.

Eylül’de perakende satış endeksi yıllık bazda yüzde 15,9 artarken aylık bazda yüzde 1,2 artmıştı.

Eylül Perakende Satışları Yıllık %17,2, Aylık %1,8 Artışa Yukarı Yönlü Revize Edildi

Perakende Satışlar Ekim’de Yıllık %15,2
KAYNAK: TÜİK

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Ekim’de yıllık bazda içecek ve tütün satışlarında yüzde 4,8, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 24,5, otomotiv yakıtı satışlarda yüzde 6,0 arttı.

Aylık bazda ise gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,6 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 29,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 44,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 35,6 artış kaydetti.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Ekim’de aylık bazda yüzde 3,5 arttı. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,4 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,0, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,6 oranında arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu