Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi Şiddeti Yoksul Ülkelerde Birkaç Ay Sonra Zirveye Çıkabilir

Dünya koronavirüsle savaşa devam ederken, Birleşmiş Milletler'e göre yoksul ülkeler birkaç ay içinde çok ağır darbeler alacak.
Pandemi Şiddeti Yoksul Ülkelerde Birkaç Ay Sonra Zirveye Çıkabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Worldometer tarafından oluşturulan son verilere göre dünya genelindeki koronavirüs vakası 3 milyon 821 bine ulaştı. Can kayıpları ise 265 bini aştı. Her geçen gün artan bu sayılar, tehlikenin hala bizimle olduğunu gösteriyor.

Adeta yaşam savaşı veren ABD ise 75 bine yakın vatandaşını kaybetti. Hemen ardından en çok vakanın görüldüğü ülkeler İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa olarak sıralanıyor. Ülkemizde ise son 24 saat içinde 64 insan hayatını kaybederken, toplam vaka sayısı 131 bini aştı.

Geçtiğimiz haftalarda salgın sonrası ekonomik iyileşmelerin kolay olmayacağı yönünde uyaran Birleşmiş Milletler (BM), “eski normale dönüşün” olmayacağını belirtmişti ki son günlerde yetkililerden gelen açıklamalar da bunu destekledi.

BM’den Gelen Yeni Uyarı Yoksul Ülkelerde Salgının Zirve Yapabileceğini Duyurdu

BM Uyarı Salgın Yoksul Ülkelerde Zirveye ÇıkabilirBM tarafından hazırlanan listede 47 ülkenin dahil olduğu “en az gelişmiş ülkeler” ya da “yoksul ülkeler” grubundaki ülkelerin koronavirüsten çok yıkıcı bir darbe alacağı duyuruldu. BM’nin yaptığı açıklamada, dünyanın en yoksul ülkelerinin 3 ya da 6 ay içinde salgında tepe noktasını göreceği söylendi.

Yapılan bu öngörünün ardından o ülkelerdeki milyonlarca vatandaşın korunabilmesi için 6,7 milyar dolarlık maddi destek paketi çağrısı yapıldı. Virüsün etkisini artırdığı Mart ayında yapılan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 2 milyar dolarlık yardım programı artırıldı.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, konuyla ilgili şöyle konuştu;

Mark Lowcock Salgın AçıklamaSözlerini Twitter hesabından yaptığı paylaşımla da destekleyen Lowcock, yardım paketlerinde daha büyük bir değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi;

Öte yandan pandemi döneminde BM yardım programlarına 9 yeni ülkeyi daha dahil etmişti. Bunlar; Benin, Cibuti, Liberya, Mozambik, Pakistan, Filipinler, Sierra Leone, Togo ve Zimbabve olarak belirlendi.

Artmaya devam eden salgına rağmen bu aralar dünyanın farklı bölgelerinde normalleşme adımları atılıyor. Türkiye’nin de birkaç gün sonra dahil olacağı bu süreç, eski normale dönüşten ziyade yeni normal hayatımız olacak.

Reuters’in haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus önlemleri yumuşatma konusunda ülkeleri dikkatli olmaya davet etti. Karantina kurallarını gevşetirken muhakkak DSÖ uyarılarının dikkate alınması gerektiği belirtildi. Aksi takdirde çok daha ciddi zararlarla karşılaşılabileceği vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu