Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Haziran’da 174 Milyar Dolar Oldu

Haziran sonu itibarıyla özel sektörün kredi borcunun, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı 41,6 milyar dolar açıklandı.
Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Haziran’da 174 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Haziran ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yılının sonu ile karşılaştırıldığında 486 milyon dolar artarak 174,0 milyar dolar oldu.

Toplam kredi borcu Mayıs sonunda 175,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Söz konusu dönemde özel sektörün uzun vadeli kredi borcu 164,5, kısa vadeli borcu 9,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.  Uzun vadeli borcun %61,3’ünü ABD doları, %34,8’ini Euro, %2,2’sini Türk lirası ve %1,7’sini diğer döviz cinsleri oluşturdu.

Bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarında geçen yılın sonuna göre 2,2 milyar dolarlık düşüş oldu.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Gelişmeleri - Haziran 2021
Kaynak: TCMB

Bankaların tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları 789 milyon dolar azalarak 20,8 milyar dolara geriledi. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 716 milyon dolar, tahvil stoku 2 milyon dolar azaldı.

Haziran sonu itibarıyla finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 3 milyar dolar arttı. 1,9 milyar dolar yükselen tahvil stoku 9,6 milyar dolara çıktı.

Bankaların kısa vadeli borçları 387 milyon dolar azalarak 6,2 milyar dolara geriledi. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 20 milyon dolar azalarak 1,3 milyar dolar oldu.

Uzun vadelilerde tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 767 milyon dolar azaldı ve 108,7 milyar dolar kaydedildi. Bu tutar kısa vadelide 500 milyon dolarlık düşüşün ardından 9 milyar dolar oldu.

Uzun vadeli kredi borcunun %40,8’ini finansal kuruluşların, %59,2’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Kısa vadelide ise %83,8’i finansal kuruluşların, %16,2’si finansal olmayan kuruluşların borçlarından meydana geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu