Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Orta ve Doğu Avrupa’da PMI Verileri Eylül’de Genel Olarak Zayıfladı

Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki PMI'lar Eylül’de zayıflasa da Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde hala birkaç parlak nokta olduğu söylendi.
Orta ve Doğu Avrupa’da PMI Verileri Eylül’de Genel Olarak Zayıfladı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit’in açıkladığı Euro Bölgesi İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Eylül ayında, Ağustos ayındaki 51,7 puandan, 53,7 puana yükseldi.

Karmaşık gelen veriler üzerine görüş bildiren ING ekonomistleri, Orta ve Doğu Avrupa bölgesindeki PMI’ların Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi birkaç parlak nokta olmasına rağmen Eylül ayında genel anlamda zayıfladığını söyledi.

İlgili notta ikinci dalgaların, yeni çeyrek için açık bir şekilde bazı zorlukları artıracağı ve daha fazla teşvik için politika yapıcılar üzerindeki baskıyı sürdüreceği eklendi.

Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde, PMI’ların imalat sektörüyle sınırlı olduğu ve Polonya örneğinde, Eylül ayında küçük bir iyileşmeye işaret ettiği aktarıldı.

Endeks 50.6 puandan 50.8 puana yükselse de Temmuz seviyesinin altında kaldığı vurgulandı. Endeksteki artış, esas olarak, yeni siparişler (ihracat dahil) ve istihdamdaki daha fazla iyileşmeyi yansıtırken anketin, 15 ay sonra ilk kez istihdam artışına işaret ettiği belirtildi.

Şirketler, Avrupa’da artan Covid-19 dalgasına aldırış etmiyor gibi görünürken mevcut üretim değerlendirmesinin biraz kötüleştiği ancak yine de faaliyetlerin iyileştiğine işaret ettiği söylendi. Bu, Polonyalı işletmelerin V şeklinde bir zihniyete sahip olduğunu gösteren başka bir ölçü olarak gösterildi.

PMI anketini, özellikle pandemi sırasında Polonya üretimi için nispeten zayıf bir temsilci olarak gördükleri dile getirildi.
Polonya PMI
Kaynak: Trading Economics

Çünkü yerel sanayinin, otomobil üreticilerine daha az bağımlılığıyla ve daha küçük şirketlerin daha büyük payıyla diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha çeşitli olduğu belirtildi. Yine de artan siparişlerin, Polonya‘nın yüksek bir cari hesap fazlası vermesi gerektiğini önererek memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Eylül ayında Euro Bölgesi ve Almanya’da imalat PMI artışı göz önüne alındığında, Çek PMI’nın nihayet 50 puanlık eşiğin üzerine çıkması beklendiği ve bunun son verilerle teyit edildiği söylendi.

Notta Çek PMI’nın 50,7’ye çıktığı belirtilerek bunun ana ticaret ortaklarından Almanya PMI ile birlikte temkinli iyimserlik sinyali verdiği kaydedildi. Üst üste beş ay boyunca iyileşmenin ardından, Macaristan imalat PMI’nın 50 seviyesinin altında düştüğü ve bunun toparlanmanın kırılganlığını gösterdiği aktarıldı.

Benzer şekilde Rusya İmalat PMI’nın da Eylül’de 50 eşiğinin altına döndüğü, rakamın beklentiyi karşılamadığı belirtildi. Türkiye PMI ise nota göre son iki aydır ılımlı olmaya devam etti ve bir önceki ayın 54,3’ünden Eylül’de 52,8’e düştü. Yumuşamaya rağmen veriler, ekonominin yeniden açılmasıyla tutarlı olarak Haziran ayından bu yana büyüme bölgesinde kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu