Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OECD: Güney Kore Nominal GSYİH’si 2020’de 9. Sıraya Yükselecek

OECD, Güney Kore nominal GSYİH'sinin 2020'de Kanada, Rusya, Brezilya gibi bazı büyük ekonomileri geride bırakarak dokuzuncu sıraya yükseleceğini öngördü.
OECD: Güney Kore Nominal GSYİH’si 2020’de 9. Sıraya Yükselecek
Son Güncelleme: 
Yorum

OECD, ikinci çeyrekte yüzde 3,3’lük negatif büyümeye rağmen Güney Kore GSYİH sıralamasının bu yıl üç basamak yükselerek dokuzuncu olacağını öngördü.

Güney Koreli gazete The Korea Herald’ın haberine göre Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü verileri, Seul ekonomisinin ülkenin ikinci bir koronavirüs dalgasını atlatması koşuluyla 2020 nominal GSYİH’sinde muhtemelen yüzde 1,8 düşüş olacağını gösterdi.

Kurum, Çin dahil dokuz OECD üyesi olmayan ülke ile birlikte üye devletleri için nominal GSYİH büyüme oranları açıkladı.

Güney Kore için tahmin edilen değer, ankete katılan ülkeler arasında dokuzuncu sırada yer alırken bir önceki yıla kıyasla 3 basamak yükseldi.

Bu bağlamda, Güney Kore’nin bu yıl 12’nci sıraya düşmesi beklenen Brezilya’dan dokuzuncu sırayı alacağı tahmin edildi. OECD, ilk çeyrekte yüzde 1,5 küçülen Latin Amerika ülkesinin koronavirüs salgını nedeniyle tüm zamanların en düşük kur ve hızla yükselen enflasyon oranından muzdarip olduğunu söyledi.

Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisinin nominal GSYİH’sinin Brezilya dışında Kanada (10. sıra) ve Rusya (11. sıra) gibi bazı büyük ekonomileri de geride bırakabileceği vurgulandı.

OECD’nin tahminine göre en üst sırada yer alan ABD’nin bu yılki nominal GSYİH’sinin 20,20 trilyon dolar olacağını bildirildi.
Güney Kore Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Çin’in 13,83 trilyon dolar ile ABD’yi takip edeceği söylenirken sonrasında sırasıyla 4,85 trilyon dolar ile Japonya, 3.56 trilyon dolar ile Almanya, 2,72 trilyon dolar ile Hindistan, 2,45 trilyon dolar ile İngiltere, 2,38 trilyon dolar ile Fransa ve 1,73 trilyon dolar ile İtalya’nın geleceği dile getirildi.

Nominal GSYİH, bir ülkede cari piyasa fiyatları üzerinden üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin değerinin bir ölçüsüyken reel GSYİH, bir ülkenin enflasyon gibi fiyat değişikliklerine göre ayarlanmış toplam ekonomik üretiminin değerini gösterdiği aktarıldı. Bu arada ikinci çeyrekteki daralmasıyla resesyona giren Güney Kore ekonomisi için konuşan Maliye Bakanı, o dönemdeki açıklamasında Çin tarzı toparlanmanın mümkün olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu