Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistanlı Milyarderin Ekonomi Uyarısı “Modi” Vurgusuyla Desteklendi

Hindistanlı Kongre Lideri Rahul Gandhi, milyarder Murthy'nin ekonominin bağımsızlıktan bu yana en büyük düşüşünü görebileceği yorumunu Modi'ye atıfla destekledi.
Hindistanlı Milyarderin Ekonomi Uyarısı “Modi” Vurgusuyla Desteklendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisine dair endişeler artan vaka sayıları ve yerel kilitlemelerle birlikte çoğalırken, görünüm konusunda çelişkili yorumlar geliyor.

Örneğin Hindistanlı milyarder N. R. Narayana Murthy, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir etkinlikte ekonominin 1947’den bu yana en düşük büyümesini kaydedebileceğini söylemişti.

Ekonominin tekrar rayına oturtulması ve insanların virüsle birlikte yaşamaya hazırlıklı olmaları gerektiğini savunan Murthy, toparlanma için önerilerinden de bahsetmişti. Hindistan Ulusal Kongresi Başkan Yardımcısı Rahul Gandhi de Murthy’nin yorumuna atıfla Modi hükümetini çok daha sert eleştirdi.

Gandhi, Twitter hesabından Hindistanlı milyarderin “GSYİH büyümesi 1947’den bu yana en düşük seviyeye ulaşabilir” yorumunu paylaşarak “Orada Modi varsa her şey mümkündür” dedi.

Bu, Hindistan Halk Partisi’nin (BJP) 2019’da kullandığı seçim sloganıydı. Kaldı ki Rahul Gandhi, Twitter’dan ekonominin durumu ve Çin’in Fiili Kontrol Hattı agresifliği konularında hükümeti sık sık eleştiriyordu. Bu ayın başlarında da Başbakan Modi ve ekibinin Hindistan ekonomisini düzeltmek için “anlayışa, araçlara ve yeteneğe” sahip olmadığını söylemişti.

“Halkın ekonomiye olan güveni yok oldu. Başbakan ve ekibi ne sorunu çözecek anlayışa, ne araçlara ne de yeteneğe sahip. Her Hindistanlının bunu anlaması sadece bir zaman meselesi” demişti. Küçük işletmelerin pandemiden kötü şekilde etkilendiğini defalarca vurgulamıştı.

Hindistan ekonomisiyle ilgili alınan başka bir haber de Dun & Bradstreet’in raporu oldu.
Hindistan 11 Ağustos 2020
Kaynak: Worldometers

Raporda Hindistan’ın 2020 mali yılında yüzde 4,5’lik negatif bir büyümeye tanık olabileceği ancak 2021 mali yılında %6,3 gibi sağlıklı bir büyüme oranı kaydedebileceği bildirildi. ET’nin haberine göre küresel görünüm raporunda Hindistan, Japonya, Çin veya Singapur dahil Asya ülkelerinin hiçbiri not yükseltmesi görmedi.

Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Macaristan, Romanya, Slovakya, İspanya ve Uruguay’ın da aralarında bulunduğu on bir ülke ise küresel olarak not yükseltmesine tanık oldu.

Dun & Bradstreet Baş Ekonomisti Dr Arun Singh, şu ifadeleri kullandı:

“Hindistan’da, eyalet düzeyinde ve sınırlama bölgelerinde beklenmeyen kilitlenmeler nedeniyle talep baskılanmaya devam edecek. Bu, hükümetin ekonomiyi üç aşamada açmasıyla faaliyetlerine devam etmeyi planlayan üreticiler ve tedarikçiler arasındaki belirsizliği de artırıyor. Kalıcı yüksek enflasyonun yanı sıra yüksek işsizlik ve bastırılmış talep varlığı, hem RBI hem de hükümet için politika zorlukları oluşturuyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu