Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PPK Kararı Beklenirken Yüksek Faiz Karşıtı Bir Yorum da MÜSİAD’dan Geldi

Piyasalar yılın ilk faiz kararını beklerken, iş dünyası yatırımların önünü kestiği için yüksek faize karşı çıkıyor.
PPK Kararı Beklenirken Yüksek Faiz Karşıtı Bir Yorum da MÜSİAD’dan Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020’nin Kasım toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 475 baz puan artırarak %15 seviyesine yükseltti. Naci Ağbal‘ın başkanlığında gerçekleşen ikinci toplantı olan 24 Aralık’ta ise 200 baz puan daha artış yapılarak %17 oranına yükseltildi.

Bugün saat 14:30’da ise yılın ilk faiz kararı açıklanacak. Ekonomistlerin çok az bir kısmı 50 – 100 baz puan arasında faiz artışı olmasını beklerken, yoğunluklu olarak herhangi bir değişiklik yapılmayacağı öngörülüyor. Hükümet kanadı ve iş dünyası ise yüksek faize yatırımları baltalayacağı düşüncesiyle çok sıcak bakmıyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, kritik karar öncesinde faiz konusunda düşüncelerini paylaştı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Faiz YorumuYüksek faiz oranlarının yatırımlar üzerinde olumsuz etki yarattığını ifade eden Kaan, diğer yandan Merkez Bankası’nın fiyat istikrar hedefi doğrultusunda yaptığı açıklamaların kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Faiz oranlarının yükselen kurların önüne geçmek ve ülke para biriminin değer kazanması amacıyla artırıldığını açıkladı. Fakat bir yandan da bu durumun yatırım ve sermaye girişlerini etkilediğini ifade etti.

Bir ülkede paranın gücünü ancak üretim ve yatırımların belirlediğini söyleyen Kaan, kalıcı bir fiyat istikrarının ancak planlı ve sürekli bir yatırım, üretim ve ticaret senkronizasyonu ile sağlanacağını belirtti. Yabancı yatırımcı gelmesi ve üretimin ihracata dönüştürülmesi temel hedefleri doğrultusunda faizlerin daha düşük seviyelerde olması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta yaptığı konuşmada yüksek faiz istemediğini söylemişti.
TCMB Faiz Oranları
Kaynak: TCMB

Faiz yükünün yatırımcıyı ezdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nedenle yüksek faize her zaman karşı olduğunu ve ülkemizi bu yükten kurtarmak için mücadele edeceğini söyledi. Credit Suisse değerlendirmesinde en olası senaryonun yılın ortasına kadar %17 seviyesinde tutulacağı, sonrasında kademeli şekilde düşürüleceği yorumuna yer verildi.

Yapılan açıklamada “Politika faizinin 2021 sonu için belirlenen hedefe ulaşabilmek adına mevcut seviyesinden (belki 50-150 baz puan) yukarıda olması gerektiğini düşünüyoruz ancak TCMB’nin bu sıkılaştırmayı piyasa koşullarında daha belirgin bir baskı olmadıkça gerçekleştirmesini beklemiyoruz.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu