Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley: Çin’in Borç Sorunu Kötüleşiyor Ancak Gölge Bankacılık Riski Azalıyor

Morgan Stanley, Çin’in borç sorunun bu yıl daha da kötüleşeceğini ancak gölge bankacılıktan gelen riskin daha az olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Morgan Stanley: Çin’in Borç Sorunu Kötüleşiyor Ancak Gölge Bankacılık Riski Azalıyor
Yorum

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, Çin’in borç sorunun bu yıl daha da kötüleşmeye hazırlandığını fakat Pekin’in resmi olmayan kanallardan borçlanan insan riskini, yıllar önce ile karşılaştırıldığında daha iyi yönetmesinin beklendiğini söyledi.

Morgan Stanley’nin Baş Çin Ekonomisti Robin Xing, bugün verdiği bir röportajda borcun GSYH’ye oranına değinerek Çin’in ekonomisine ilişkin borcunun ekonomisinin yüzde 3 ila 4 puanına kadar yükselmesinin beklendiğini kaydetti. “Bu kez biraz farklı çünkü gölge bankacılığı yeniden açmak yerine daha yönetilebilir veya daha şeffaf kaldıraç kullanıyorlar” diyen Xing, Çin hükümetinin temelde devlet tarafından desteklenen yerel özel tahvillerin kotasını artırdığını aktardı.

Bu noktada gölge bankacılığın, resmi bankacılık sektörü dışındaki finansal firmalar tarafından gerçekleştirilen faaliyetleri ifade ettiği hatırlatıldı.

Çin Gölge Bankacılık Riski AzalıyorNitekim bu nedenle gölge bankacılık sistemi daha düşük düzeyde düzenleyici gözetimlere ve daha yüksek risklere tabiydi. Devlete ait bankalar genellikle devletin sahip olduğu, özel firmalardan daha güvenilir borçlu olarak kabul edilen şirketlere borç verirken sonuç olarak özel şirketler gölge bankacılığa yönelmişlerdi ve Çin’in toplam borç seviyesine katkıda bulunmuşlardı. Morgan Stanley’den Xing de burada; “Borcun GSYH’ye oranındaki geçici artışa rağmen bu gölge bankacılığın yükseldiği 2013’ten 2017’ye kadar olan dönemde daha çok yönetilebilir ve şeffaf” dedi.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, borca bağımlılığını azaltmaya çalışıyordu ve kaldıraçsızlaşma sürecini hızlandırmak için düzenlemeleri sıkılaştırıyordu.

Çin Borçlarını Azaltmaya Çalışıyor Kaldıraçsızlaşma Hızlandırıyor Ne var ki Çin yavaşlayan ekonomisini artırmanın yollarını ararken ticaret savaşı Çin’in büyük borç seviyelerini azaltma çabalarına engel koyuyordu. Ekonomistlerse ülkenin kaldıraçsızlaşma çabalarını az çok durdurduğunu ve bunun yerine ekonomiyi güçlendirmek amacıyla daha kolaylaştırıcı önlemler uygulamaya koyduğunu savunuyordu.

Oxford Economics’in Asia Economics Başkanı Louis Kuijs, bu haftaki bir notunda; “Ocak ayı kredi verileri, daha kolay parasal ve finansal duruşun reel ekonomiye daha çok borç verilmesine neden olduğunu gösteriyor” dedi. Kujis ayrıca Ocak ayında yeni kredilerde 3.57 trilyon yuan (530 milyar dolar) seviyesinde rekor kırıldığını, bunun da yetkililerin kurumsal sektöre, özellikle de özel sektöre borç verilmesi yönünde baskıyı yansıttığını vurguladı.

Bunun yanında 2019’un geri kalanı için yıllık kredi artışındaki büyümenin daha ılımlı olmasının beklendiğini hatırlattı. Morgan Stanley’den Xing, iyi haberi teşviklerin bu yılın ikinci çeyreğinde devreye girecek olması şeklinde nitelendirdi. Buradaki düşüncesini; “Ekonomi ilk çeyrekte hala oldukça zayıf ancak politika yapıcıların kolaylaştırma çabalarının arttığını görüyoruz. İkinci çeyrekte, gevşetmenin işlemeye başlamasıyla birlikte reel ekonomik faaliyetin gelişmeye başlayacağını düşünüyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu