Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley ABD Ekonomisinin Yılın İkinci Çeyreğinde %30,1 Daralacağını Öngörüyor

Koronavirüsün finansal açıdan vereceği zararları değerlendiren Morgan Stanley, ABD ekonomisine ikinci çeyrekte %30,1 darbe vuracağını düşünüyor.
Morgan Stanley ABD Ekonomisinin Yılın İkinci Çeyreğinde %30,1 Daralacağını Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada korkunç bir şekilde yayılmaya devam eden Kovid-19 salgını giderek büyüyor. Koronavirüs nedeniyle Ocak ayının ortasından bugüne kadar 14 bin 706 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 339 bini aşarken, ABD’de 35 bini aşkın kişinin enfekte olduğu biliyor.

FED ve Beyaz Saray hükümeti salgının ekonomiye etkilerini azaltmak için bir dizi tedbiri devreye soksa da gerek finans kuruluşları gerekse yatırım dünyası oldukça karamsar bir tablo bekliyor.

Amerikalı yatırım bankası Morgan Stanley ekonomistleri, koronavirüs etkilerinden dolayı ülkede yılın ikinci çeyreğinde ekonominin %30,1 daralacağını düşünüyor.

Bankanın ekonomistleri ABD ekonomisinin Nisan ve Haziran aylarını kapsayan döneminde %4 küçüleceğini düşünüyor.

Morgan StanleyEllen Zentner  başkanlığında değerlendirme yapan ekonomistler geçen hafta yaptıkları tahminden bu yana düşüş beklentilerinin arttığını ve yılın ikinci çeyreğinde daha derinleşeceğini belirtti. Bu doğrultuda gayrisafi yurt içi hasılanın %30,1 ile rekor düzeyde daralma göstereceği tahmin ediliyor.

Ekonomik faaliyetlerin Mart ayında neredeyse durma noktasına geldiği, sosyal mesafenin korunması amacıyla alınan tedbirler nedeniyle finansal koşulların da daraldığını söyledi.

Gayrisafi yurt içi hasılanın ilk çeyrekte %2,4, dördüncü çeyrekte %2,3 daralacağı kaydedildi. Söz konusu olumsuzlukların ülkede işsizliği %12,8 seviyesine çıkaracağı tahmin edildi.

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise yılın ikinci çeyreğinde işsizliğin %30 seviyesine çıkacağını düşünüyor.

James BullardPazar günü yaptığı değerlendirmede koronavirüsün etkilerine değinen Bullard, salgınla mücadele kapsamında yılın ikinci çeyreğinde ABD GSYİH’nin %50 küçüleceğini tahmin ediyor. Güçlü bir toparlanma olması için ikinci çeyrekte kaybolacak 2,5 trilyon dolarlık gelirin yerine daha sağlam bir mali tepki konulması gerektiğinin altını çizdi.

FED’in borç verme programlarına kadar her şeyi değerlendirdiğini söyleyen Bullard, “Mevcut acil durum otoritesi içerisinde ihtiyaç halinde daha fazlasını yapabiliriz. Kongre’nin ne yöne gitmek istediğine bağlı olarak gelecek aylarda çok daha fazlası gelecek.” şeklinde konuştu.

FED’in diğer özel sektör tahvillerini ve bazı yerel yönetim tahvillerini alabileceğinin altını çizen Bullard, öte yandan böyle bir program için çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Bunun yanında koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak için yeni adımları devreye sokacağı konuşuluyor.

Kriz konusunda deneyim sahibi iki yetkiliye göre bankanın daha fazla tedbir için gerekli alanı bulunuyor. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, “Cephanemizin tükenmesinden uzağız” diyerek, bankanın elinin kuvvetli olduğunun sinyalini verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu