Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s 2020 için Küresel Ülke Kredi Notu Görünümünü Negatife Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel çevrenin değerlendirdiği 142 ülke için genel anlamda daha az öngörülebilir hale geldiğini bildirdi.
Moody’s 2020 için Küresel Ülke Kredi Notu Görünümünü Negatife Düşürdü
Yorum

Moody’s, yıkıcı ve öngörülemeyen politik çevreye işaret ederek 2020’de devlet kredibilitesi için olumsuz bir görünüm yayınladı.

Pazartesi günü yayınlanan bir raporda Moody’s, siyasi ve jeopolitik türbülansın GSYİH büyüme eğiliminde kademeli bir yavaşlamayı kötüleştirdiğini, yapısal tıkanıklıkları azdırdığını ve ekonomik ya da finansal şok riski artırdığını bildirdi. Bunun dünya çapındaki devlet borçlarının güvenliğini daha fazla tehdit etmesinin muhtemel olduğu kaydedildi.

Moody’s jeopolitik gerilimlerin etkisinin en somut örneği olarak ABD-Çin ticaret savaşına dikkat çekti.

Moody’s Jeopolitik Gerilim ABD Çin Örneği “Muhalif politik çevre de küresel ve ulusal kurumları zayıflatıyor, yüksek borç yükleri ve düşük mali tamponlarla egemen güçlerin şok emme kapasitesini azaltıyor. Küresel çevre genel olarak, değerlendirdiğimiz ve 63.2 trilyon dolar ödenmemiş borcu olan 142 ülke için daha az öngörülebilir hale geliyor. Olay riski artıyor, sermaye akımlarında tersine dönme endişeleri yükseliyor bu da en zayıf ülkelerin karşılaştığı zayıf noktaları belirginleştiriyor.” dendi.

Ayrıca rapor, çeşitli ekonomilerde ortaya çıkan popülist hareketlerin iç politikaların etkinliğini baltaladığını, kurumsal gücü zayıflattığını ve sosyal ve yönetişim risklerini artırdığını belirtti.

Moody’s Popülist Hareketler Etkinliği Baltaladı “Pek çok kişi, yerleşik uzlaşmayı bozmayı ya da onun yerine geçmeyi amaçlayarak politika tutuculuğunu ve çok taraflılığı reddetti.” ifadelerini kullanan rapor, yüksek yerel ve jeopolitik sürtünmenin, politikanın öngörülebilirliğini ve etkililiğini sarstığını, bununla birlikte, kurumsal güce de özellikle büyüme yavaşlarken zarar verdiğini savundu.

Küresel ve bölgesel ticaret gerginliğinin artmasının finansal veya ekonomik şok riskini arttırdığını savunan Moody’s, çok taraflı kurumların zayıflaması politika yapıcıların bu şoklarla başa çıkma kabiliyetini azalttığını aktardı.

Kurumsal gücün kötüye gitmesi ve büyümenin yavaşlamaya devam etmesi beklenirken, popülist politika gündemlerinin daha fazla beslenmesinin ve sosyal baskıların yoğunlaşmasının muhtemel olduğu dile getirildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu geçtiğimiz gün de İngiltere’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirmişti. Avrupa Birliği istikrarlı bir AAA derecesi korurken, Rusya “mali ve dış borç pozisyonlarının güçlendirilmesi” nedeniyle yatırım yapılabilir seviyeye yükseltildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu