Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mobilya KDV Oranlarının %8’e Düşürülmesiyle Sektör Rahat Bir Nefes Alacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından mobilyada KDV oranının %8'e indirildiği duyuruldu. Gelişmenin ardından sektör yetkililerine 2020 yılının ilk müjdesi verilmiş oldu.
Mobilya KDV Oranlarının %8’e Düşürülmesiyle Sektör Rahat Bir Nefes Alacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Mobilya sektörü yetkilileri ve çalışanları bir süredir daha düşük KDV oranı talep ettiklerini dile getiriyordu. Çanakkale’de düzenlenen “Türkiye İçin Değişim Başlıyor” adlı etkinlik kapsamında iş dünyasının önemli isimleriyle buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilya sektörüne bekledikleri müjdeyi verdi.

Konuşması sırasında geçtiğimiz hafta Kayseri’de mobilyacıların bir talepte bulunduğunu ifade eden Albayrak, bu kapsamda mobilyaya uygulanan %18’lik KDV oranının bugün itibarıyla %8’e düşürüldüğünü açıkladı.

Mobilyacılar İndirim Talep EttiÇanakkale’de tarım ve sanayinin yanı sıra ciddi oranda mobilyacılığın da yaygın olduğunu belirtti. Yapılan KDV indirimi talebinden sonra tüm sektör ve mobilyacıların kendilerinden faydalı bir adım beklentisi içine girdiğini aktardı. %8’lik KDV’nin iç piyasaya yansıyacağını ifade eden Albayrak, bu sayede mobilya ihracatına da artış hedefi koyulduğunu söyledi.

Türkiye Mobilya ve Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, düşürülen KDV oranının kendileri için yılın ilk müjdesi olduğunu bildirdi. Bu durumun geçtiğimiz yılın en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını belirten Balcı, sektör olarak çok kez bu indirimi talep ettiklerini ve bunun kalıcı olması gerektiği konusunda ısrarcı davrandıklarını dile getirdi. Belirlenen %8 seviyesinin kalıcı olması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Türk mobilya sektörü olarak 2019 yılında 179 farklı ülkeye ürün ihraç ettiklerini belirten Balcı, bir önceki yıl olan 2018’e kıyasla yapılan dışa satımların %9 oranında arttığını belirtti.

Türk Mobilya SektörüMobilya sektörü ürünlerinin katma değeri yüksek olan ürünler olduğunu açıkladı. Bundan dolayı sektör olarak 2020 yılı hedeflerini de yüksek tuttuklarını duyurdu.

Balcı, ihracat rakamlarını %25 oranında artırmayı hedeflediklerini söylerken 2023 yılı hedefleri kapsamında mobilya sektörünün 10 milyar doları aşkın ihracat gerçekleştirmeyi planladığını aktardı. Açıklamalarında sona gelirken, mobilya sektörünün aynı zamanda vatandaşlara en fazla istihdam imkanı tanıyan sektörlerden biri olduğunu ifade etti ve KDV’de yapılan %10’lun indirimin istihdama daha fazla yatırım yapma fırsatı bulacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu