Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası’nın Toplam Rezervleri Tartışmaların Alevlendiği Hafta 607 Milyon Dolar Arttı

TCMB toplam rezervleri 10 Mayıs haftasında 607 milyon dolar artarak 93 milyar 658 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri ise 72 milyar 994 milyon dolar olarak açıklandı.
Merkez Bankası’nın Toplam Rezervleri Tartışmaların Alevlendiği Hafta 607 Milyon Dolar Arttı
Yorum

Merkez Bankası’nın rezerv meselesi son haftalarda finans piyasalarını meşgul eden konuların ilk sıralarında geliyor. Son birkaç haftadır düşüş eğiliminde olan Merkez Bankası rezervleri yatırımcılar tarafından izlenirken, gerek yerel gerekse yabancı basında çıkan birtakım haberler tartışmaların alevlenmesine sebep oldu. Haftalık Para ve Banka İstatistikleri‘ne göre 10 Mayıs ile biten haftada toplam rezervlerde artış oldu.

Merkez Bankasının toplam rezervleri, 10 Mayıs ile biten haftada bir önceki haftaya kıyasla 607 milyon dolar arttı.

Toplam RezervlerToplam rezervler bu artışla birlikte 93.05 milyar dolardan 93.66 milyar dolara yükseldi. Söz konusu dönemde brüt döviz rezervleri ise 361 milyon dolar artarak 72.63 milyar dolardan, 72.99 milyar dolara ulaştı.

Bankanın brüt döviz rezervleri; 19 Nisan ile biten haftada 1,39 milyar dolar azalarak 75.57 milyar dolara, 26 Nisan haftasında 2.28 milyar dolar azalarak 73.28 milyar dolara gerilemişti. Altın rezervlerinde de bu dönemde 246 milyon dolarlık bir artışla 20,66 milyar dolar seviyesi kaydedildi.

MB uluslararası rezervleri geçen hafta 820 milyon dolar artışla 26.66 milyar dolara yükseldi.

Uluslararası RezervlerMerkez Bankası’nın kamu bankaları aracılıyla döviz sattığı haberleri kamuoyunda büyük tartışmalara yol açtı. Kamu bankalarının 4,5 milyar dolar tutarında döviz sattığı haberi ver yorumu birçok platformda yer aldı.

Resmi birimlerden herhangi bir yetkilinin çıkıp da bu haberi yalanlamaması çıkan iddiaların doğruluk payını artırırken, piyasadaki huzursuzluk da buna paralel artış gösterdi. Temel amacı kurdaki artışı sınırlandırmak olan bu hamleyi değerlendiren ekonomistler sadece günü kurtarmaya yarayacağını dile getirdi.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 10 Mayıs ile biten haftada 2 milyar dolar artarak 181.221 milyar dolara yükseldi.

Döviz MevduatıEkim ayından bu yana düzenli olarak yükselen yurt içi yerleşiklerin döviz alımı 22 Mart haftasında rekor düzeye gelmişti. Ancak bunu takiben 4 hafta boyunca satış işlemleri izlendi. 3 Mayıs haftasında 3 milyar dolar döviz satışı yapan yurt içi yerleşikler, 10 Mayıs haftasında yeniden alıma yöneldi. Söz konusu dönemde 2 milyar dolar döviz alımı yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu