Yatırım yapmaya başla!

Mark Mobius: Hindistan Merkez Bankası Faiz Düşürmeyerek Yanlış Yaptı

Mark Mobius, Hindistan Merkez Bankası’nın faiz düşürmemesinin yanlış olduğunu söyledi.
Mark Mobius: Hindistan Merkez Bankası Faiz Düşürmeyerek Yanlış Yaptı

Ünlü yatırım gurusu Mark Mobius, Hindistan Merkez Bankası’nın dün beklenmedik şekilde faiz düşürmemesinin yanlış olduğunu söyledi.

Hindistan Merkez Bankası dün repo oranını yüzde 5.15’te bırakarak değişikliğe gitmemişti. Kararın öncesinde ekonomistler, yavaşlayan bir Hindistan ekonomisi ortasında merkez bankasından altıncı oran indirimi öngörüyorlardı. Fakat dün görüldüğü üzere beklenen olmadı.

Mobius Capital Partners’ın kurucu ortağı olan Mobius da karara ilişkin; “yanlış bir şey yaptıklarını düşünüyorum” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Mark Mobius Hindistan Merkez Bankası Yanlış Yaptı Temelde gıda fiyatlarından ve özellikle soğan fiyatlarından kaynaklanan enflasyonla kısa vadeli duruma tepki verdiklerini öne sürdü. Nitekim Reuters’in bildirdiğine göre Ekim ayında Hindistan’ın yıllık perakende enflasyonu gıda fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak yüzde 4.62’ye yükselmiş, bu RBI’nın yüzde 4’lük orta vadeli hedefinin üzerinde bir işaret olmuştu.

Mobius, RBI’nın oranlarını düşürmesi gerektiği belirterek; “bu ülkedeki iş güvenini artırabilir ve Hindistan’ın finansal hizmetler sektöründeki bazı borç sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilirdi” dedi.

Ülkenin özellikle vergi tarafında yapılan reformlar nedeniyle şu anda büyük bir ayarlamadan geçtiğini dile getiren Mobius, Başbakan Narendra Modi’nin dönüm noktası olan Mal ve Hizmetler Vergisi reformlarına atıfta bulundu.

Mark Mobius Hindistan Merkez Bankası Karar Yorumladı Hükümet, 2017 yılı ortalarında yeni vergi planları yürürlüğe girdiğinden bu yana yeterli gelir elde etmek için mücadele etmiş, son raporlar da Mal ve Hizmetler Vergisi yapısının incelenmek üzere ayarlandığını belirtmişti. Kısa süre önce Moody’s’in Hindistan’ın görünümünü düşürmekte hatalı olduğunu savunan Mark Mobius, ülke üzerine iyimser kalmaya devam etti.

“Bu, insanların alışması gereken bir ayarlama ve zaman alıyor. Ancak gelecek yıl, bunun iyi olacağına inanıyorum, bu düzenlemeyi yapmış olacaklar ve reformların etkisi olduğunu fark edecekler.” dedi. Daha önceki açıklamasında da Hindistan’da muazzam bir büyüme gördüğünü anlatmış, reformlarının çoğunun devreye girmeye başlayacağına ve bunun da ekonomiye katkıda bulunacağına işaret etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum