Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Carney Dolara Karşı Yeni Bir Kripto Para Önerisinde Bulundu!

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, ABD dolarını eleştirdiği konuşmasında yenİ bir kripto para birimi önerdi. Ayrıca ticaret savaşı gibi önemli meselelere değindi.
Mark Carney Dolara Karşı Yeni Bir Kripto Para Önerisinde Bulundu!
Yorum

2013 yılından beri İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) Başkanlık koltuğunda oturan Mark Carney, geçtiğimiz aylarda IMF Başkanlığı için en güçlü aday isimlerden biri olmuştu. Fakat sonrasında kendisine gereken destek sağlanamadı.

12 Eylül 2019’da görev süresi dolacak olan IMF Başkanı Christine Lagarde’nin yerine geçebilmesi söz konusu olan Carney, şu sıralar gündemi meşgul eden ABD-Çin ticaret savaşı ile dünyanın önemli para birimi dolar hakkında bazı açıklamalar yaptı.

Konuşmasında doları eleştiren Carney, onun yerine yeni bir dijital para birimi önerisinde bulunarak devam eden ticaret savaşının dünyadaki iş güvenliğine zarar verdiğini öne sürdü.

Carney Konuşmasında Doları EleştirdiDünyada en yaygın olarak kullanılan rezerv para birimi ABD dolarına güvenmenin oldukça sakıncalı olduğunu dile getiren Carney, bunun yerine yeni bir para birimi önerisi sundu. “Çok kutuplu bir dünyada çok kutuplu bir para birimine ihtiyacımız var” diyen Carney, Fed’in dün gerçekleştirdiği Jackson Hole Sempozyumu’nda bu konuşmaları kaydetti.

Açıklamalarını sürdüren Carney, yeni bir kripto biriminin bazı ülkelerin sıfır ya da negatif faiz oranlarına geçtiği bir sisteme denge niteliğinde olacağını ve bunun yanında ABD ile diğer ülkelerin pozitif kalacağını ifade etti. Küresel piyasaları derinden etkileyen ticaret savaşı konusuna da değinen BOE başkanı bunun dünya genelinde iş güvenliğini riske attığını açıkladı.

Carney’in dünkü açıklamalarına göre doların dünya genelindeki hakimiyeti ekonomik iyileşmeye bir engel teşkil ediyor ve bunun yerine getirilecek kripto para Facebook’un Libra’sına benzer nitelikte olmalı.

Dolar Ekonomik İyileşmeye Engel Teşkil EdiyorTüm bunlarla birlikte Carney, ABD’nin küresel finans döngüsü üzerindeki etkisinin azaltılmasının etkilerini yorumladı. Bu durumun gelişmekte olan piyasaların sermaye akışlarındaki dalgalanmayı azaltacağını öne sürdü.

Konuşmasında İngiltere ekonomisine dair değerlendirmeler de yapan Carney, ülkenin Brexit belirsizliği etkileriyle yatırımdan uzak durduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu