Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macaristan Ekonomisi Yatırımlar ve Hanehalkı Tüketimi Tarafından Yönlendirilecek

Macaristan Maliye Bakanı Mihaly Varga, yatırımların ve güçlü hanehalkı tüketiminin gelecek yıl ülke ekonomisini yönlendireceğini söyledi.
Macaristan Ekonomisi Yatırımlar ve Hanehalkı Tüketimi Tarafından Yönlendirilecek
Yorum

Macaristan Maliye Bakanı Mihaly Varga, verdiği bir demeçte küresel ekonomik yavaşlamaya işaret edildiği bir zamanda güçlü bir mali pozisyon ve tamponlara ihtiyaç duyulduğundan hükümetin gelecek yıl gayri safi yurt içi hasılanın %1’lik bütçe açığı hedefine sadık kalacağını söyledi.

Macar forintinin euro karşısındaki son zayıflığının, yükselen piyasalardan gelen fon çıkışlarından kaynaklandığını belirten Varga, bununla birlikte Macar ekonomisinin temellerinin döviz kurundaki zayıflamayı haklı çıkarmayacağını dile getirdi. Sonuçta Macar forinti geçen hafta euro karşısında 336’yı geçerek tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemişti.

Macaristan’daki ekonomik büyüme ikinci çeyrekte birinci çeyrekteki yüzde 5.3 seviyesinden yüzde 4.9’a yavaşlamıştı ve analistler Euro Bölgesi’ndeki yavaşlamayla gelecek yıl daha fazla yavaşlama bekliyorlardı.

Macaristan Maliye Bakanı Ekonomik Büyüme Tahminleri Hükümet gelecek yıl için yüzde 4 büyüme öngörürken merkez bankası geçen ay 2020’de bir yavaşlama tahmin ederek yüzde 3.3 demişti. Macar Maliye Bakanı bu noktada gelecek sene büyümenin iki temel unsuru olduğunu belirterek bunlardan bir tanesini yatırımların daha da büyümesi olarak nitelendirdi. Yabancı şirketler tarafından 100’den fazla yeni yatırım projesinin yolda olduğunu da sözlerine ekledi.

Yatırımların yanı sıra çok güçlü bir dış şokun engellenmesi için hanehalkı tüketiminin büyümeyi sürdürmeye devam etmesinin beklendiğini aktardı.

Macaristan Maliye Bakanı Güçlü Hanehalkı Tüketimi Hükümetin GSYİH’nin yüzde 1’i değerindeki tamponların nasıl kullanılacağına dair henüz karar vermediğini dile getiren Varga, bunun 2020 bütçesinde bir kenara ayrıldığını ve ilk olarak bu yılın mali açıdan nasıl gerçekleştiğini görmek zorunda olduğunu bildirdi. “Gelecek dönemde azami dikkat göstermemiz ve açığa çıkan hedefe ve ayrıca tamponlara bağlı kalmamız gerektiğine inanıyorum” diyen Maliye Bakanı, herhangi ek bir mali teşvik için alan görmediğini söyledi.

Ekonominin bir veya iki sektöründe, aşırı ısınma belirtileri olduğunu da sözlerine ekledi. Raiffeisen analisti Zoltan Torok da Macaristan’ın GSYİH büyümesinin önümüzdeki yıl sert bir şekilde %2.8’e yavaşlamasını beklediğini bildirdi. Analist hanehalkı tüketiminin güçlü kalmasını ve yatırımların yüzde 3 ila 4 oranında artmasını beklerken bunun bu yıl ve son birkaç yılda görülen çift basamaklı hız değil olmadığını ama yine de genişleme olduğunu vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu