Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kasım’da Gerçekleştirilecek Hizmet İhracatçıları Ödül Töreni 18 Farklı Kategoriyi Kapsayacak

Türkiye'deki başarılı hizmet ihracatçılarını hak ettiği ödüllerle buluşturan Hizmet İhracatçıları Ödül Töreni önemli isimlerin katılımıyla Kasım ayında gerçekleştirilecek.
Kasım’da Gerçekleştirilecek Hizmet İhracatçıları Ödül Töreni 18 Farklı Kategoriyi Kapsayacak
Yorum

Faaliyetlerine 2018 yılında başlayan Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (HİB) ev sahipliğinde yapılacak olup, Türkiye’de hizmet sektöründe başarı gösteren ihracatçıların hak ettiği ödüllere kavuşmasını sağlayan Hizmet İhracatı Ödül Töreni, ilk kez bu yıl gerçekleştirilecek.

“HİB 2018 Yılı Hizmet İhracatı Ödül Töreni” adı altında gerçekleştirilecek söz konusu bu etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle katılım gösterecek.

Düzenlenen törendeki ödüller 18 farklı kategoride Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik büyümesine katkı sağlayan firma ve kuruluşlara verilecek.

Türkiye Sürdürülebilir Ekonomik BüyümeSöz konusu 18 kategori bakım ve onarım hizmetlerinden; finans, sigorta ve diğer mali hizmetlere, eğitimden gastronomi, filmcilik, eğlence, kültür hizmetlerine, inşaattan turizme, sağlıktan seyahate, yazılım ve bilişimden lojistiğe kadar çok çeşitli alanları kapsıyor.

Konuyla ilgili konuşan HİB Başkanı M.İlker Aycı, HİB 2018 Yılı Hizmet İhracatı Ödül Töreni’nin hizmet sektörü ihracatının mevcut performans yeteneğinin bir göstergesi olacağını dile getirdi.

Aycı, sağlık, eğitim, turizm, eğlence ve kültür, deniz, hava, kara taşımacılığı, yazılım ve bilişim, inşaat, müşavirlik gibi çeşitli pek çok alanda ihracatı gerçekleştirilen hizmetlerin Türkiye’nin toplam ihracatı içindeki payının %23’üne sahip olduğuna işaret etti.

2018 yılı itibarıyla 25,6 milyar dolar civarında cari fazla veren hizmet ihracatının Türkiye’nin bu alandaki performansını gösteren bir ölçüt olduğunu söyleyen Aycı, dünya üzerindeki 20 büyük ekonomiden birinin Türkiye ekonomisi olduğunu anımsattı.

Aycı; stratejik sektörleri belirleme, devletle iş birliği yapma ve hizmet sektörü ihracatçılarının dış pazarla ilişkilerini geliştirme konusundaki beklentilerine yanıt verme yoluyla Türkiye’deki ekonomik büyümenin hızlı bir şekilde ilerleme kaydedeceğini söyledi.

Günümüzde Türkiye’nin hizmet sektörü ihracatının 50 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Avcı, bu rakamın 150 milyar dolara yükseltilmesi için oldukça yoğun bir çaba harcandığını açıkladı.

İlker Aycı HİBKasım ayında gerçekleştirilecek olan Ödül Töreni’nin çok önemli olduğunu söyleyen Aycı, hizmet ihracatında ödüle layık görülen isimlerin emek ve çabalarının taçlandırılacağını, böylelikle hizmet sektörüne yepyeni bir soluk getirileceğini bildirdi.

Bu noktada HİB’in Türkiye için oldukça önemli bir misyonu olduğuna değinen Aycı, kuruluşundan itibaren geçen 1,5 yıl içerisinde 1000’in üzerinde üyeye sahip olduklarını duyurdu. HİB bünyesi altındaki firmaların küresel pazarlardaki iş ilişkilerinin daha da güçlendirilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Aycı, HİB olarak Türkiye’nin hizmet ihracatını geliştirme konusunda önemli bir yol katettiklerini belirtti. HİB’in halihazırda 20 civarındaki sektörü bünyesinde barındırdığını ve çok kısa sürede Türkiye’nin hizmet ihracatı alanındaki güçlü bir temsilci haline geldiğini açıkladı. Aycı, HİB’in katma değer odaklı bir ekosistem yarattığını ve hızlı istihdam olanakları geliştirdiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu