Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JP Morgan: Malezya Ringgiti ABD-Çin Ticaret Anlaşmasından Faydalanabilir

JP Morgan, Malezya ringgitinin ABD ile Çin arasında yapılacak bir ticaret anlaşmasından faydalanabileceğini söyleyerek satın al çağrısında bulundu. Detaylar aşağıda;
JP Morgan: Malezya Ringgiti ABD-Çin Ticaret Anlaşmasından Faydalanabilir
Yorum

JP Morgan, yatırımcıların Malezya ringgiti satın almayı düşünmeleri gerektiğini söyledi. Bugün CNBC’ye konuşan JP Morgan’dan gelişen piyasalar için döviz stratejisi başkanı Jonathan Cavenagh, ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasının yapılması durumunda Malezya para biriminin iyi performans gösterebileceğini kaydetti.

“ABD-Çin ticaret gerginliklerinin ham palm yağı fiyatları gibi şeyleri destekleyeceğini düşünüyoruz. Çünkü Çin bu emtiaları ABD’den ithal edecek” diyen Jonathan Cavenagh, Çin’in tarife anlaşmalarının bir parçası olarak ABD’den daha fazla ürün alabileceğini öne süren raporlara işaret etti. Ve bunların doğru olması durumunda, dünyanın en iyi palm yağı ihracatçılarından olan Malezya’nın bundan faydalanacağını öngördü.

ABD ile Çin ticaretinin görünümüyle ilgili olumlu düşündüklerini söyleyen JP Morgan, iki tarafın gerilimli azaltmasının da Malezya ringgitine pozitif yansıyacağını aktardı.

Malezya Ringgiti ABD-Çin Ticaret Anlaşmasından FaydalanabilirBu noktada Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Pazartesi günü, Washington ile Pekin’in ticaret çatışmalarına son verecek bir anlaşmaya varma konusunda zirvede olduklarını düşündüğünü aktardığı hatırlatıldı. JP Morgan stratejisti Cavanagh da olumlu ticaret gelişmelerinin Malezya’nın mevcut cari işlemler bilançosuna yardım edeceğini vurguladı.

Çin’den gelen fazla talep yağ fiyatlarını artıracak ve bir palm yağı ihracatçısı olduğu için Güneydoğu Asya ülkesinin cari hesap fazlasına yardım edecekti.

Yükselen Fiyatlar Güneydoğu Asya Palm Yağı Fayda Cari hesap fazlası, bir ülkenin net borç veren olduğunu gösterdiği için de bu doğal olarak ülkenin para birimini desteklerdi. Tüm bunların yanı sıra Goldman Sachs da kısa süre önce yayınladığı raporunda ticaret anlaşmasının yapılması durumunda Çin’in ABD’den daha fazla mal satın alabileceği görüşünü desteklemişti.

Rapora göre pek çok alanda satın alımlar müzakere masasındaydı ve Pekin gam petrol ile LNG gibi daha fazla enerji satın alımı düşünüyor olabilirdi. Goldman Sachs düşüncesini; “Çin’in toplam satın alma taahhüdünün çoğunu tarım ve enerji ürünleri üzerine yoğunlaştırmasını bekliyoruz” ifadeleriyle bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu