Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya Merkez Bankası Karamsar Görünüm Ortasında Faiz Değiştirmedi

Japonya Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranını değiştirmezken daha karamsar bir ekonomik görünüme işaret etti. Detaylar aşağıda;
Japonya Merkez Bankası Karamsar Görünüm Ortasında Faiz Değiştirmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranını değiştirmeyerek %-0,1’de bıraktı ve Ocak toplantısında 7-1 oyla 10 yıllık Japon devlet tahvili getirisi hedefini %0 civarında tuttu.

Üç aylık bir görünüm raporunda merkez bankası, Nisan ayında başlayan bir sonraki mali yıl için GSYİH büyüme tahminini, Ekim ayında yapılan yüzde 3,6 tahmininden yüzde 3,9’luk bir büyümeye revize etti. Bu arada, BoJ’un cari mali yıl için ekonomik tahmini çok az değişti (Ekim ayındaki yüzde eksi 5,5’e karşı yüzde eksi 5,6).

Japonya Merkez Bankası, ekonominin mevcut olağanüstü halden çıkmaya başladığında daha önce düşünülenden daha fazla kayıp büyüme kaydedeceği tahminiyle ana politikasını değiştirmedi.
Japonya Merkez Bankası Faizi Değiştirmedi
Kaynak: Trading Economics

Covid-19’un rekor vakaları olağanüstü halle devam ederken ve ekonominin mevcut durumu hakkında daha kasvetli bir görüş alırken BOJ, mevcut mali yılın sonunda daha zayıf bir büyüme ve geçen ay açıklanan bir hükümet teşvik paketinin Nisan’dan itibaren başlayan yılda daha güçlü bir toparlanma ile sonuçlanacağı sonucuna vardı. Hamagin Research Institute Baş Ekonomisti Eiji Kitada şu ifadelerle yorum yaptı:

“BOJ, yenilenen acil durum nedeniyle ekonominin mevcut durumu konusunda daha temkinli hale geldi. Ancak verdikleri mesaj şudur ki, önümüzdeki yıllarda daha karamsar olmak zorunda değilsiniz, çünkü bir mali teşvik paketi ve bir aşının piyasaya sürülmesinden beklentiler var.“

2021 büyüme tahmininin % ,9’a yükseltilmesinin muhtemel bir toparlanmadan kaynaklandığını ve iyimserlik işareti veya herhangi bir politika daralmasının sinyali olarak görülmemesi gerektiğini ekledi.
Japonya Merkez Bankası Görünüm
Kaynak: BOJ

Toplantı öncesinde ekonomistler, bankanın Mart ayındaki bir sonraki toplantısında politika gözden geçirmesini tamamlayana kadar herhangi bir eylemi büyük olasılıkla erteleyeceği görüşündeydiler. Çünkü o zamana kadar ekonomik manzara ve pandeminin gidişatı çok daha net olmalıydı.

Enflasyon konusunda BOJ, Başkan Haruhiko Kuroda’nın cari dönemi sona erdiğinde, 2023 başından önce fiyat artışının bankanın %2 hedefini karşılama olasılığının düşük olduğu tahminini sürdürdü.

Politikayı sabit tutma kararının ardından, BOJ gözlemcileri odaklarını Kuroda’nın Mart ayında bir politika incelemesi hakkında verebileceği ipuçlarına kaydıracaklar.

Kuroda, büyük bir revizyon düşünmediğini açıkça belirtti ancak borsa yatırım fonlarının satın alınmasını ve getiri eğrisi yönetiminin mekanizmasını dikkate alınması gereken alanlar olarak işaretledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu