Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya’da Büyük Üreticilerin Güvenini Ölçen Endeks 3 Yılın En Düşüğüne Geriledi

Japonya'nın büyük üreticilerinin ticari güveni, ikinci çeyrekte neredeyse üç yılın en düşük seviyesine geriledi.
Japonya’da Büyük Üreticilerin Güvenini Ölçen Endeks 3 Yılın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’nın büyük üreticilerinin ticari güvenini ölçen endeks, Haziran ayına kadar olan çeyreklik dönemde, neredeyse üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Japonya Merkez Bankası’nın takip ettiği ankete göre; bunun nedeni, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşı ve küresel talebin yavaşlamasıyla ortaya çıkan artan ekonomik ücretler olarak gösterildi.

BOJ’un yakından izlediği Tankan anketi, iç piyasadaki katı talebin kısmen yurt dışı gönderilerdeki zayıflığı telafi ettiğini ileri sürdü.

Tankan Anketi Talep ZayıflığıAnkete göre hizmet sektöründe hissiyatında gelişim görülürken, şirketler katı harcama planlarını sürdürdüler. ABD-Çin ticaret savaşında hafta sonu yapılan görüşmeler sonucunda bir ateşkes imzalandı. Ancak analistler yumuşak küresel talep göz önüne alındığında çok az tezahür etmenin ve ticaret görüşmelerinde gelecek gelişmelere ilişkin belirsizliği sürdürmenin çok az olduğunu söyledi.

Dai-ichi Yaşam Araştırma Enstitüsü’nün Baş Ekonomisti Yoshiki Shinke, “Japonya’nın ekonomisi durgun ancak üreticilerin hissiyatı ve sermaye harcamaları dururken uçurumdan düşmüyor. Yalnızca bu veriler, BOJ’un ekonominin ılımlı bir şekilde toparlanmaya devam ettiği senaryosunu değiştirmeye zorlamayacak. Ancak bu, Japonya’nın ekonomisinin görünümünün olumluya döndüğünü göstermiyor,” dedi.

Büyük üreticilerin güvenini ölçen manşet endeksi, Mart ayındaki +12 seviyesinden Haziran ayında +7’ye geriledi.

Büyük Üreticilerin Hissiyatı DüştüTankan, ortanca piyasa tahmininden daha kötü olduğunu ve Eylül 2016’dan bu yana en düşük seviyeye ulaştığını belirtti. Büyük üretici olmayanlar için endeks, Mart ayında ortalama +20 seviyesinden +23 seviyesine yükseldi.

Ankete katılan şirketlerin kabaca yüzde 70’i BOJ’a göre; 11 Haziran’da cevaplarını gönderdi. Bu, anketin ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerini yeniden başlatmak için Cumartesi günü yapılan bir anlaşmasının etkisini yansıtmadığı anlamına geliyor.

Veriler, ticaret gerginliğinden sıkıntı çeken ihracatçılarla özel tüketimdeki esneklikten yararlanan hizmet sektörü firmaları arasındaki farkın altını çiziyor.

Veri, Sektörler Arası Farkı GösteriyorBir BOJ yetkilisi düzenlenen brifingde, Mayıs ayında yapılan uzun tatillerde hanehalklarının boş zamanlara ayırdığı gibi perakendecilerin hissiyatını artırdığını, ancak bazı firmaların 2020 Olimpiyat Oyunları’ndan önce bastırılmış inşaat talebinin zirveye çıkabileceğinden şikayet ettiklerini söyledi.

Tankan, büyük firmaların mali harcamalarını 2020 Mart tarihine kadar yüzde 7,4 oranında artırmayı planladığını, pazar tahminlerinin bir miktar gerisinde kaldığını, ancak üç ay öncesinden kabaca düz olduğunu belirtti.

İşletme harcamalarındaki herhangi bir düşüş, BOJ’un argümanına şüphe uyandırabilir ve sürekli bir ekonomik toparlanma sağlayabilir.

BOJ Argümanları Şüphe UyandırabilirAyrıca firmaların fiyatları ve ücretleri artırmalarını sağlayarak enflasyonun hızlanmasına yardımcı olabilir. Ancak Norinchukin Araştırma Enstitüsü Baş Ekonomisti Takeshi Minami, firmaların ABD-Çin ticaretinin konuşmasının nasıl çözüleceği konusundaki belirsizlik nedeniyle bekle-gör duruşu alabileceğini söyledi.

Minami, “Şirketler muhtemelen sermaye harcamalarını artırma konusunda temkinli kalacaklar. İhracat zayıflarken harcama planlarını gözden geçirmeyecekler,” dedi.

Japonya ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 oranında büyüme kaydetti.

Japonya Ekonomisi Yüzde 2,1 BüyüdüAncak birçok analist, ABD-Çin tarife savaşının, ticari duyarlılığı ve kurumsal karları incittiği için önümüzdeki aylarda büyümenin yavaş olacağını tahmin ediyorlar. Analistler, Ekim ayında planlanan satış vergisi zammının da tüketimi azaltabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Tankan’ın duyarlılık endeksleri, koşulların iyi olduğunu söyleyenlerden, kötü olduğunu söyleyen katılımcıların sayısını çıkartarak elde edilir. Olumlu bir okuma, iyimserlerin karamsarları geride bıraktığı anlamına gelir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu