Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japon Hanehalkı Harcamaları Kasım’da Beklenmedik Şekilde Arttı

Japonya'da hanehalkı harcamaları Kasım ayında beklenmedik şekilde arttı. Ayrı bir raporda ekonominin 2021’de kademeli toparlanacağı öngörüldü.
Japon Hanehalkı Harcamaları Kasım’da Beklenmedik Şekilde Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Japonya’da hanehalkı harcamaları, bir önceki aya göre yüzde 1,9’luk artış ve yüzde 1,5’lik düşüş beklentisine kıyasla Kasım ayında bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 1,1 arttı.

Beklenmedik artış temel olarak eğitim (yüzde 26,4), mobilya ve ev eşyaları (yüzde 10,8 artış) ve yakıt, ışık ve su ücretleri (yüzde 10,6) ile açıklandı. Buna karşılık giyim ve ayakkabı harcamaları yüzde 16,8 azaldı. Aylık bazda, harcamalar yüzde 2,1 arttıktan sonra yüzde 1,8 düştü. Beklentiler yüzde 1,3 azalma yönündeydi.

Kasım 2020’de hane başına aylık tüketim harcamalarının ortalaması 278.718 yen oldu. Rakam nominal olarak değişmezken bir önceki yıla göre reel olarak %1,1 arttı.
Japon Hanehalkı Harcamaları Kasım
Kaynak: Trading Economics

Hane başına aylık ortalama gelir, bir önceki yıla göre nominal olarak yüzde 0,5 düşerken, reel olarak yüzde 0,6 artarak 473.294 yen oldu. Bu arada ilerideki birkaç aya ilişkin ekonominin göstergesi olan ve iş teklifleriyle tüketici duyarlılığı gibi veriler kullanılarak derlenen Japonya’nın öncü ekonomik göstergeler endeksi, Ekim’de 94,3 iken 2020 Kasım ayında 96,6’ya yükseldi.

Kabine Ofisi’nin ön tahminine göre bu, ekonomi COVID-19 salgın şokundan kurtulmaya devam ederken, Aralık 2018’den bu yana en yüksek okuma oldu.

Diğer taraftan Nippon’a göre 2021’de Japon ekonomisinin pandeminin hafiflemesi ile kademeli iyileşeceği tahmin edildi.
Japon Ekonomik Gösterge Endeksi
Kaynak: Trading Economics

Japonya’da üçüncü bir enfeksiyon dalgası tırmanmaya devam ederken, COVID-19’un yayılmasının ülke ekonomisi için bir risk olmaya devam ettiği söylendi. Sumitomo Mitsui Asset Management Baş Ekonomisti Takumori Akiyoshi, belirsizliklerin varlığını kabul ederken, Japonya ekonomisini 2021’de kademeli toparlanmanın beklediğini savundu.

COVID-19’dan etkilenen reel GSYİH’NİN olağanüstü hal ilan edilen Nisan-Haziran 2020’de bir önceki çeyreğe göre yıllık olarak %29,2 daraldığını, daha sonra keskin toparlanmayla Temmuz-Eylül 2020’de yıllık bazda %22,9 arttığını hatırlattı.,

Japan Center for Economic Research (JCER) Aralık tahmininde GSYİH’nin Ekim-Aralık 2020’de önceki çeyreğe göre yıllık %3,4 artmasının beklendiğini ekledi. Ocak-Mart 2021 ile Ocak-Mart 2022 arasında ise yıllıklandırılmış olarak %1 ila %2 oranında eğilim göstereceği tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu