Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jamie Dimon: ABD Kısa Vadeli Ekonomik Hasara Rağmen Ticaret Savaşına Girmekte Haklı

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, ABD’nin Çin’le ticaret savaşı içinde olup olmaması gerektiği konusundaki soruya verdiği yanıtla dikkat çekti. İşte açıklamaları;
Jamie Dimon: ABD Kısa Vadeli Ekonomik Hasara Rağmen Ticaret Savaşına Girmekte Haklı
Yorum

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, açıklamalarıyla yakın vadede bir durgunlaşma olsa bile Beyaz Saray’ın Çin’le ticaret konusunda karşı karşıya gelmesini kınamadığını belli etti. Nitekim ticaret anlaşmazlığının ABD’nin girmesi gerektiği bir anlaşmazlık olup olmadığı yönündeki soruya; “kesinlikle” diyerek yanıt verdi.

Perşembe günü kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Dış İlişkiler Konseyi’nde konuşan Dimon; “Bu ekonomi için ne anlama gelirse gelsin şu anda bununla başa çıkmakta daha iyiyiz. Tarifelerden ya da tehditlerden yana değildim ama kesinlikle sorunlarla yüzleşme taraftarıyım” dedi.

Wall Street’in en güçlü isimleri arasında yer alan 63 yaşındaki CEO, küresel şirketleri etkileyen fikri mülkiyet hırsızlığı, iki taraflı olmayan yatırım hakları ve tarife dışı engeller gibi sorunları vurguladı.

Jamie Dimon Ticaret Savaşı Fikri Mülkiyet Hırsızlığı Olaylar Sonuçta dünyanın en büyük iki ekonomisi, birbirinin mallarına uyguladığı milyar dolarlık tarifelerle ticaret üzerindeki bir çıkmazda kilitlenmişti. Washington ve Pekin bu haftaki ticaret görüşmelerinde bir anlaşmaya yaklaşsa da müzakerecilerin Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Donald Trump arasında yapılacak nihai zirveden önce ayrıntıları pekiştirmeleri gerekiyordu. Zaten Trump da son açıklamasında birçok konuda mutabakata varılsa da ticaret anlaşmasına en az 4 hafta olduğunu söyledi.

Dimon burada yaşananlara işaret ederek ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in çok büyük bir ilerleme kaydettiğini dile getirdi ve bundan memnun olduklarını aktardı.

Jamie Dimon Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin İlerlemesinden MemnunAncak detayların önemli olduğunun da üzerini çizdi. The Carlyle Group’un kurucu ortağı ve eş başkanı olan David Rubenstein tarafından yönetilen tartışma sırasında Dimon; “Soya fasulyesi anlaşması istemiyoruz. Bizden 200 milyar dolarlık mal almayı kabul ederlerse bu sorunu çözmez.” dedi.

Öte yandan Dimon ABD ekonomisi konusunda iyimser olduğunu ve yakın zamanda bir resesyon yaşanabileceğiyle ilgili endişeli olmadığını şöyle anlattı: “ABD belli bir hızda ilerliyor. Velveleleri unutun, tüm jeopolitik olaylar piyasayı etkiliyor ama işsizlik düşüyor, ücretler artıyor, iş güveni yüksek ve konut yoğun talepten dolayı az bulunuyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu