Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Perakende Satış Değeri 4Ç20’de Önceki Çeyreğe Göre %1,5 Azaldı

İtalya'da pandeminin darbesi devam ederken, 2020'nin dördüncü çeyreğinde perakende satış değeri üçüncü çeyreğe göre %1,5 azaldı.
İtalya Perakende Satış Değeri 4Ç20’de Önceki Çeyreğe Göre %1,5 Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’da koronavirüsün merkezi haline geldikten sonra İtalya sancılı bir toparlanma süreci yaşıyor. 2020’de İtalyan ekonomisi %8,8’lik tarihi bir küçülme yaşarken, hizmet sektörü 2021 yılının başında düşüşünü sürdürdü. Bugüne açıklanan perakende satış verisi ise tahminlere göre aylık bazda artış kaydetti.

Aralık 2020’de mevsimsellikten arındırılmış perakende ticaret endeksi tahminleri hem değer hem de hacim bazında aylık %2,5 arttı.
İtalya Perakende Satışlar - Aralık 2020
Kaynak: istat.it

2020 yılının dördüncü çeyreğinde ise önceki çeyreğe göre satış değeri %1,5 düşerken, hacim olarak %0,8 düşüş kaydetti. Gıda dışı satışlarda %9,4 düşüş ve gıda satışlarında %6,6 artışla perakende ticaret değeri yıllık bazda %3,1 azaldı. Satışlar hacim bazında ise %3,2 daraldı.

Aralık 2020’de e-ticaretin yanı sıra tüm dağıtım kanalları, Aralık 2019’a göre düşüşünü devam ettirdi. Büyük ölçekli dağıtım bir önceki yıla göre %2,5 azalırken, küçük ölçekli dağıtım %6,6 azaldı. Mağaza dışı perakende satışlarda da %12,3 düşüş gözlendi. Online satışlar, Aralık 2020’de yükselişini sürdürürken, satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre %33,8 artış gösterdi.

Diğer tüm sektörler arasında gıda dışı ürünlerin satış değerine bakıldığında ise giyim en büyük yıllık düşüşü %23,4 ile bildirdi. İkinci en büyük yıllık düşüş ise %14,6 ile ayakkabılar, deri ürünler ve seyahat ürünlerinde görüldü. Üçüncü sırada ise %10,9’luk düşüşle kırtasiye malzemeleri, kitaplar, gazeteler ve dergiler yer aldı. Dördüncü sırada %10,7’lik düşüşle kozmetik ve banyo ürünleri bulunuyor.

Satış değerine göre en büyük yıllık artış %15,3 ile bilgisayar ve telekomünikasyon ekipmanlarında gerçekleşti.
İtalya Gıda Dışı Perakende Satışlar - Aralık 2020
Kaynak: istat.it

İkinci yıllık satış değeri artışı araçlar kategorisinde %2,3 ile görülürken, mobilya ve tekstil ürünleri ve ev mobilyaları kategorisinde %0,5’lik bir artış gerçekleşti. 13 kategoriden oluşan perakende satışlardan sadece üç kategori, satış değeri açısından yıllık artış kaydedebildi. 10 kategoride ise düşüş gerçekleşti.

Düşüş yaşayan kategorilerde dayanıklı ve dayanıklı olmayan ev eşyaları %1,2 ile en az kaybı gösterdi. Optik aletler ve fotoğraf ekipmanlarının satış değeri yıllık bazda %2,8 düşerken, diğer mallar kategorisinde %8 düşüş gözlendi. Elektrikli ev aletleri ve ses-video ekipmanları satış değeri yıllık %8,5 azaldı. Eczacılıkla ilgili ürünlerin satış değerindeki yıllık düşüş %8,9 olurken, spor ekipmanları, oyunlar ve oyuncakların satış değeri yıllık %10,6 azalma kaydetti.

Bir önceki yıla göre 2020 yılının tamamında perakende satışların değeri %5,4 azalırken, hacim bazında %6,2 azaldı. Bu düşüş oranları, bir önceki yıla göre rekor düzeylerde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu