Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Liderleri Popülist Politikalarını Yumuşattı

Intesa Sanpaolo’nun CEO’su, ülkenin başındaki kuruluş karşıtı ve kısmen milliyetçi koalisyonun iktidara geldiğinden beri politika yapma biçimini yavaş yavaş normalleştirdiğini söyledi.
İtalya Liderleri Popülist Politikalarını Yumuşattı
Yorum

İtalya merkezli bankacılık grubu Intesa Sanpaolo’nun CEO’su, bugün verdiği demeçte ülkenin başındaki kuruluş karşıtı ve kısmen milliyetçi koalisyonun iktidara geldiğinden beri politika yapma biçimini yavaş yavaş normalleştirdiğini söyledi.

Sol eğilimli Beş Yıldız Hareketi ile sağ kanatın Kuzey Ligi partileri, geleneksel siyasi sistemden kopma taahhüdüyle geçen yıl bir koalisyon oluşturmuşlardı. Ne var ki piyasa değeriyle Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan Intesa Sanpaolo’nun CEO’su Carlos Messina, bu iki partinin siyaset yapma biçiminin normal hale geldiğini savundu.

Carlos Messina, bütün bu partilerin ülke için ne yapmaları gerektiği konusunda tutumlarını ve görüşlerini değiştirdiklerini söyledi.

İtalyan Bankanın CEO'una Göre Roma Liderleri Popülist Politikalarını Yumuşattı“Yapmaları gereken şeyler hakkındaki aynı zamanda Avrupa Komisyonu hakkındaki tutumlarını tamamen değiştirdiler, ülke için ne yapmak istedikleri açısından normalleşiyorlar” diyen CEO, açıklamalarıyla dikkat çekti. Oysaki bugün İtalya AB’nin ekonomik tahminleri için cömert değil ve önyargılı yanıtıyla gündeme gelmişti. Öte yandan ilgili haberde Mart 2018’deki genel seçimlerden önce her iki partinin de görünüşte bazı politikalar konusunda güçlü taahhütlerde bulundukları hatırlatıldı.

Örneğin, Matteo Salvini liderliğindeki Kuzey Ligi, seçim yaklaştığında bu konumu yumuşatmadan önce İtalya’nın Euro Bölgesi’nden ayrılması gerektiğini savunuyordu.

Matteo Salvini AB Görüşünü Yumuşattı Beş Yıldız Hareketi de seçim öncesinde İtalya’nın Euro Bölgesi’ndeki üyeliği konusunda referandum yapması gerektiğini belirtmişti. Oylama günü yaklaşırken ve partinin liderliğinde değişiklik yaşanırken ise Beş Yıldız Hareketi, İtalya’nın AB ile bazı kuralları yeniden müzakere etmesi gerektiğini savunmuştu.Bununla birlikle her iki taraf da göçle ilgili konular dahil olmak üzere AB’ye karşı güçlü bir tutum sergilemişti.

Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, İtalya’ya gelen göçmen sayısı Avrupa’ya dağıtılmadığı takdirde AB’nin bir sonraki bütçesini veto etmekle tehdit ederken Salvini de AB’nin harekete geçmesi için baskıyı artırarak İtalyan sularının hükümet dışı kuruluşların kurtarma gemilerine kapatılacağını ilan etmişti. Yakın zamanda ise Roma ve Brüksel, hükümetin harcama planları hususunda çıkmazda kilitlenmişti.

Yine de Messina; “Avrupa’da İtalya’dan gelen herhangi bir popülist risk olabileceğini düşünmüyorum” dedi. Bu ayın sonunda yapılacak Avrupa Parlamentosu hakkında da görüş bildiren Messina; “Avrupa seçimleri, benim görüşüme göre, ülke için olumlu bir şey olacak çünkü seçim için rekabet edebilmek amacıyla Lega ve Beş Yıldızlı Hareket arasındaki mücadele modundan kaçınacaklar. Sonra yeniden ülkede neye ihtiyaç duyduğumuz konusunda konuşmaya başlayacaklar.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu