Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Odaklanan İsviçre’ye Göre Ülke Virüsle Yaşamaya Alışmalı

Ekonomiye odaklanmaya başlayan İsviçre, Ekim ayından itibaren sosyal topluluklarla ilgili kurallarını gevşetmeye başlayacak. Detaylar aşağıda;
Ekonomiye Odaklanan İsviçre’ye Göre Ülke Virüsle Yaşamaya Alışmalı
Yorum

2020 yılını alt üst eden küresel sağlık krizi, yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor. Aksine birçok uzman, bu virüsle yaşamaya alışmak gerektiği konusunda açıklamalarda bulunuyor.

Bazı ülkeler virüse karşı katı önlemlerini hafifletmeye başlamışken bazıları da vakalardaki artış nedeniyle kısmi ya da büyük çaplı sınırlama tedbirleri getiriyor ki ülkemiz de onlar arasında.

Örneğin İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesine göre 4 Eylül Cuma gününden itibaren kına-düğün-sünnet gibi etkinlikler ülke genelinde yasaklandı. Birçok ülke benzeri yeni kısıtlamalar getirirken ekonomiye odaklanmaya başlayan İsviçre, sosyal toplantılarla ilgili kuralları genişletmeye hazırlanıyor.

Çoğu ülkenin rekor daralmalar yaşadığı ikinci çeyrekte en sert düşüşünü kaydeden İsviçre, bununla birlikte Avrupalı komşularından daha iyi performans gösterdi.

Alınan yeni haber de Alp ülkesinin kilitlemeden uzaklaşarak ekonomiye odaklandığını gösterdi. Eleştirmenler kayıtsızlık konusunda uyarsa da Bern ülkenin virüsle yaşamayı öğrenmesi gerektiğine inanıyor.

İsviçre ekonomisini kilitlemenin en kötü tahribatından korurken koronavirüsün sınırları içinde yayılmasını kısıtlamayı başardığı için kendisiyle gurur duyuyor. Buna göre zengin ülke 1000’den fazla kişilik grupların bir araya gelmesine izin vermek için mevcut planlara göre sosyal toplantı kurallarını Ekim ayından itibaren gevşetecek.

FT’nin haberine göre bakanlar haftayı turizm ve otelcilik sektörünün temsilcileriyle İsviçre’nin önemli kış tatili sezonunu en iyi şekilde nasıl iyileştirebileceklerini tartışarak geçirdiler.
İsviçre Virüs Durumu Covid Ölüm
Kaynak: Worldometers

ETH Zürih’ten Biyoetik Profesörü Effy Vayena, ilk başta hakkında hiçbir fikirlerinin olmadığı bir şeyle karşılaştıklarını ama artık halk sağlığı otoritelerinin kilitlemelerin sürdürülebilir olmadığını anladığını aktardı.

“Odak noktasında büyük bir değişiklik oldu. Şu anda İsviçre’de gördüğümüz şey, insanların risk toplumunda yaşama fikrine alışmaları” dedi. İsviçre’nin resmi olağanüstü hali Haziran ayı ortasında sona erdiğinden bu yana, 26 kantona kendi kurallarını belirlemeleri için izin verildi.

Kantonlar da merkezi hükümet kadar iyimserlerken en büyük şehir olan Zürih, diğer Avrupa ülkelerinin benzer yasaları getirmesinden aylar sonra sadece geçen hafta mağazalarda zorunlu maske kuralı uygulamaya başladı. Prof Vayena, bir bütün olarak ekonomi ve toplum için mantıklı yolun hayatı normale döndürmeye odaklanmak olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu