Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveç Merkez Bankası Yüzde Sıfır’a Yükselttiği Faizle Negatif Dönemini Sonlandırdı

İsveç Merkez Bankası, faizi sıfıra yükselterek beş yıllık negatif dönemini sonlandırmış oldu.
İsveç Merkez Bankası Yüzde Sıfır’a Yükselttiği Faizle Negatif Dönemini Sonlandırdı
Yorum

İsveç Merkez Bankası (Riksbank), bugün beklentilerle uyumlu şekilde gösterge repo faiz oranını çeyrek puan artırarak yüzde 0’a yükseltti. Kurum böylelikle beş yıldır devam eden eksi faiz politikasını sonlandırmış oldu.

Kaldı ki İsveç Merkez Bankası’nın hamlesi, küresel belirsizlik ve ekonomik yavaşlama endişelerine rağmen geldi. Bununla birlikte Euro Bölgesi, Japonya, Danimarka, İsviçre ve Macaristan’da oranların hala negatif olduğu biliniyor.

Riksbank faiz açıklamasında, ilerideki hedefe yakın kalmak için enflasyona yönelik koşulların iyi olduğunu değerlendirdiğini belirtti.

İsveç Merkez Bankası Negatif Dönemini SonlandırdıBu nedenle de kurulun, Ekim ayındaki değerlendirme doğrultusunda repo oranını eksi yüzde 0.25’ten yüzde 0’a yükseltmeye karar verdiğini kaydetti. Ayriyeten merkez bankası daha önce de olduğu gibi repo oranının 2021 yılına kadar değişmeyeceğini ekledi. İsveç kronu, kararın ardından euro karşısında hafifçe yükselişe geçti.

Dünyanın en eski merkez bankası, 2015 yılında faiz oranlarını eksi yüzde 0.10’a düşürmüş, bunu Euro Bölgesi krizinin Japon tarzı bir deflasyon spiraline yol açacağı endişesiyle yapmıştı.

İsveç Merkez Bankası Faiz Yükseltti Sonrasında daha ileri gitmek durumunda kalmış 2016 yılında eksi yüzde 0.50’ye gerilemişti. Çok az kişi politikanın çok sıkı olduğunu savunurken birçok kişi artırımın zamanının doğru olup olmadığını sorguluyor. Ancak Riksbank, negatif oranların ekonomiye varlık fiyatlarını, borcu ve finansal kriz riskini artırmak gibi başka şekillerde zarar vermesinden endişe duyuyor.

İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves, bugünkü açıklamasında sıfırın şu anda en uygun oran olduğunu belirtti. “İhtiyacımız olursa negatif oranlarla dönemlerimiz olabilir ancak bu varsayımsal bir sorudur ve ekonominin gelişimi hakkındaki görüşümüze bakıldığında önümüzde gördüğümüz bir şey değildir.” dedi.

2018 sonunda 2011’den sonra ilk kez artırıma gittiği zaman da kurum şu ifadeleri kullanmıştı: “Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yüzde 2 civarında gerçekleşmesi nedeniyle, son derece genişleyici bir para politikasına duyulan ihtiyaç hafif azaldı. Repo oranı için tahmin bir sonraki faiz artırımının muhtemelen 2019’un ikinci yarısında gerçekleşeceğini gösterdi.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu