Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Irak Başbakanından Açıklama: ABD ve Çin ile Petrol Anlaşması İmzalanacak

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD’nin ExxonMobil ve Çin’in PetroChina şirketleriyle yakın zamanda 53 milyon dolarlık bir petrol anlaşması yapacaklarının haberini verdi.
Irak Başbakanından Açıklama: ABD ve Çin ile Petrol Anlaşması İmzalanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, başkent Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın toplantısında bazı açıklamalar yaptı. Başbakan, Irak’ın ABD ve Çin şirketleri ile imzalayacağı mega proje anlaşmanın detayları hakkında bilgi verdi.

Önceki günlerde, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran ile Avrupa Birliği (AB) arasında petrol ticaretini mümkün kılacak bir anlaşmanın yakında imzalanabileceğini söylemişti. Adil Abdulmehdi, Irak’ın yakın zamanda ExxonMobil ve PetroChina isimli şirketlerle 53 milyon dolarlık bir petrol anlaşması imzalayacağını dile getirdi. Başbakan, “(Irak) Petrol Bakanlığı, ExxonMobil ve PetroChina, şu anda petrol fiyatlarının düşmesi ve yükselmesi halinde kârın nasıl bölüşüleceği konusunda odaklanmış durumdalar.” şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı, yapılacak petrol anlaşmasının 30 yıllık olacağını ve bu süre içinde 400 milyar doları aşkın kazanç sağlamayı planladıklarını ifade etti.

İran Başbakanı Yapılacak Petrol Anlaşmasının 30 Yıllık Olacağını İfade EttiAdil Abdulmehdi ayrıca, mega petrol anlaşmasında yer alacak olan Irak’ın güneyindeki iki petrol yatağı Nahr bin Umar ve Artavi’nin geliştirilmesi maddesine de değindi. Yapılacak bu gelişim ile yataklardaki petrol üretim kapasitesinin günlük 125 bin varilden 500 bin varile çıkarılacağının bilgisini verdi.

Konuşması sırasında Irak Başbakanına gazeteciler tarafından “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlardan Irak’ı kendisiyle petrol anlaşması imzalaması karşılığında muaf tutacağı” yönünde atılan iddialar soruldu.

Gazetecilerin kendisine yönelttiği soru üzerine Abdulmehdi, ExxonMobil anlaşmasının ABD’nin Tahran’a yönelik yaptırımlarıyla bir alakası olmadığını açıkladı.

Gazetecilerin Kendisine Yönelttiği Soru Üzerine ABD'nin Tahran'a Yönelik Yaptırımlarıyla Bir Alakası Olmadığını AçıkladıDiğer bir yandan Washington yönetimi, nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmiş, ardından İran’a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018 tarihinde, ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018’de ortaya atmıştı.

ABD tarafından, içinde Türkiye ve Irak’ın da yer aldığı 8 ülkeye İran’a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet hakkı sağlanmıştı. Ardından Beyaz Saray’dan 22 Nisan günü bir açıklama geldi. Yapılan yazı açıklamada, daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf olan 8 ülkeye yeni bir muafiyet hakkı tanınmayacağının bilgisi verilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu