Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Yıllık Enflasyonu Haziran’da %2,5’e Yükseldi

Yüksek derecede bulaşıcı Delta varyantıyla mücadele eden İngiltere, Haziran ayına ilişkin beklenen enflasyon verilerini açıkladı.
İngiltere’nin Yıllık Enflasyonu Haziran’da %2,5’e Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki yıla göre  yüzde 2,5’e yükseldi.

Bu, yukarı yönlü en büyük etkiyi ulaşımın yaptığı 2008 yılının Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek enflasyon oran oldu. Beklenti yüzde 2,2’ye artış yönündeydi.

Mayıs’ta İngiltere tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 2,1 gelirken beklentiler yüzde 1,8’e artış yönündeydi. Bu Temmuz 2019’dan sonra en yüksek oranı işaretlemişti.

İngiltere Yıllık Enflasyon
Kaynak: ONS

Aylık enflasyon yüzde 0,6 artarken çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,8’e yükselmişti. Haziran’da aylık enflasyon da yüzde 0,2 beklentilerine kıyasla yüzde 0,5 olarak gerçekleşti.

Çekirdek tüketici fiyatları 2021 yılının Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttı. Aylık bazda ise çekirdek enflasyon yüzde 0,5 oldu. Beklenti yüzde 0,2’ye gerileme yönündeydi.

Aylık bazda tüketici fiyat endeksinin yüzde 0,5 artmasının ana nedenleri yine gıda, ikinci el araba, giyim ve ayakkabı, dışarıda yeme-içme ve motor yakıtı fiyat hareketleri oldu.

Bu arada İngiltere’de gıda, içecek, tütün ve petrol ürünlerini hariç tutan çekirdek üretici fiyatları, Mayıs 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 2,7 arttı. Aylık bazda çekirdek üretici fiyatları yüzde 0,4 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu