Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’deki Varlıklı Yatırımcılar Brexit Sonrası Ekonomi için İyimser

İngiltere'deki varlıklı yatırımcıların yüzde 60'ından fazlası gelecek 10 yılda ekonomi konusunda iyimser olduklarını söyledi.
İngiltere’deki Varlıklı Yatırımcılar Brexit Sonrası Ekonomi için İyimser
Yorum

İsviçreli banka UBS’nin, yeni üç ay için yaptığı ankete göre; İngiltere merkezli varlıklı yatırımcıların çoğunluğu, AB’den çıkışı çevreleyen belirsizliğe rağmen Birleşik Krallık ekonomisi için iyimserler. UBS Global Wealth Management tarafından yayımlanan çalışma, en az 1 milyon dolarlık yatırım yapılabilir varlık ise 3600’den fazla küresel yatırımcı ve girişimciyi kapsıyor.

Ankete katılan yüksek gelirli İngiliz yatırımcıların yüzde 60’ından fazlası, önümüzdeki 10 yıl için ekonomi konusunda iyimser.

Yatırımcıların Yüzde 60'ı İyimserAynı zamanda yüzde 44’ü önümüzdeki 12 ay için olumlu bir görünüm beklediklerini açıkladılar. Yüzde 41’i ise Brexit’in İngiltere ekonomisi üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inandığını ve yüzde 35’i olumsuz etkisi olacağını söyledi. Yatırımcıların kalan yüzde 24’ü ise Brexit’in ekonomi üzerinde tarafsız bir etkisi olacağına inandığını belirtti.

İngiltere’de yükseliş bekleyen isimlerden birisi de Warren Buffet oldu. Buffett, Berkshire Hathaway’in Nebraska’daki yıllık hissedarlar toplantısında haftasonu yaptığı konuşmada, İngiltere’ye daha fazla para koymaktan hoşlanacağını dile getirdi. Buffett, “Yarın bir telefon alsam ve birisi X milyar pound değerinde bir şirketi satın almanın anlamlı olacağını söylese, Berkshire’ın bir parçası olarak sahip olmayı çok isterdim, uçağa binip hemen orada olurdum,” dedi.

Buffett, İngiltere veya Avrupa’da bir anlaşma yapmayı umuyoruz, Brexit nasıl yaşanıyor olursa olsun,” dedi.

Warren Buffett İngiltere için İyimserGeçen hafta Anadarko teklif savaşına katılan Warren Buffett, İngiliz olmadığını ama ayrılık için oy vermenin yanlış olduğunu hissettiğinden bahsetti. Yine de bu durumun, İngiltere’de çok büyük bir satın alma yapmak için iştahını kapatmadığını söyledi.

Güven oyu, İngiltere’nin zor durumdaki politikacıları için iyi bir haber olsa da UBS’deki stratejistler de İngiltereli yatırımcıları portföylerini uluslararası alanda genişletmeye çağırdılar. Salı günü yayımlanan bir araştırma notunda, kendi iç pazarlarına duyulan güvenin “yerli varlıklara yatırım önyargısına” çevrilmemesi gerektiği konusunda uyardılar.

UBS Global Wealth Management İngiltere yetkilisi James Mulford, yerli varlıklara yatırım önyargısı konusuna değindi.

Yerli Varlıklara Yatırım ÖnyargısıMulford, “Yerli varlıklara yatırım önyargısı, portföyleri politik ve diğer iç risklere duyarlı kılarken, çok varlıklı yükümlülükler ve küresel olarak ve varlık sınıfına göre çeşitlendirilen diğer yatırımlar tipik olarak uzun vadede daha iyi risk ayarlı getiri sağlar,” dedi.

UBS Global Wealth Management İngiltere baş yatırımcı yardımcısı olan Caroline Simmons ise “Siyasi riskleri yönetmek için küresel çeşitlendirmenin ayarlanması ve korunmasına ilişkin aşağı yönlü risklerin korunmasına ilişkin tavsiyelerde bulunmaya devam ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bir analiz ise finansal olarak dengesiz zombi şirketlerin İngiltere ekonomisi için önemli bir tehdit oluşturduğunu gösterdi.

Zombi Şirketler Bir TehditSözde zombi şirketler, normal olarak bir ekonomik döngüde çökecek, ancak çok düşük faiz oranları nedeniyle çalışmaya devam edebilecek firmalardır. Muhasebe firması KPMG’nin yaptığı analiz, zombi şirketlerinin artan öneminin İngiltere’nin üretkenliğini sınırlayabileceğini ve gelecekteki ekonomik düşüşlerin etkisini kötüleştirebileceğini söyledi.

KPMG, 21 bin özel şirketin en son hesaplarını analiz ederek, her 10 kişiden 6’sının zombi şirketleriyle ilgili semptomlardan en az birini gösterdiğini tespit etti. Ayrıca yüzde 8’inin üç veya daha fazla semptom gösterdiğini belirtti. Araştırmacılar artan faiz oranlarının ve daha yeni yayınlanmamış verilerin bu sayısının yüzde 14 kadar yüksek olduğu anlamına gelebileceğini de söylediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu