Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’nin Ticaret Açığı Kasım’da 1,5 Milyar Sterline Çıktı

ONS tarafından açıklanan verilere göre İngiltere’nin Kasım ayı toplam ticaret açığı 0,6 milyar sterlin artarak 1,5 milyar sterline genişledi.
İngiltere’nin Ticaret Açığı Kasım’da 1,5 Milyar Sterline Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kasım ayında GSYİH’sinde Temmuz’dan bu yana en sert düşüşünü yaşayan İngiltere, açıkladığı ticaret verileriyle de dikkat çekti. ONS tarafından açıklanan verilere göre İngiltere ihracatı Kasım’da yüzde 3,9 büyümeyle 9 ayın yükseğine ulaşırken ithalat yüzde 8,9 artışla 1 yılın yüksek seviyesine ulaştı.

Böylelikle İngiltere 2019’dan bu yana en geniş ticaret açığını verdi. Parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç, Kasım 2020 için toplam ticaret açığı 0,6 milyar sterlin artışla 1,5 milyar sterline genişledi.

İthalat yüzde 4,9 artışla 2,4 milyar sterline, ihracat da yüzde 3,9 artışla 1,9 milyar sterline yükseldi.
İngiltere Ticaret Açığı Kasım
Kaynak: ONS

Enflasyonun etkisi ortadan kaldırıldığında belirsiz mallar hariç toplam ticaret açığı Kasım 2020’de 0,3 milyar sterlin daralarak 0,2 milyar sterlin oldu. Çünkü ihracat hacimleri 2,5 milyar sterlin ve ithalat hacimleri 2,2 milyar sterlin arttı.

Kasım 2020’ye kadar üç ayda, ithalat 13,8 milyar sterlin artarken ve ihracat 5,6 milyar sterlin daha az büyürken parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç İngiltere toplam ticaret dengesi 8,1 milyar sterlin düşüşle 3,7 milyar sterlin açığa geriledi. Kasım 2020’ye kadar geçen 12 ayda ise parasal olmayan altın ve diğer değerli metaller hariç toplam ticaret dengesi 40,0 milyar sterlin artarak 7,8 milyar sterlin fazlaya ulaştı.

İngiltere GSYİH’si, 2020 yılının Kasım ayına kadarki üç ayda, Haziran-Ağustos döneminde ekonomik toparlanmanın başlamasından bu yana en az hızla yüzde 4,1 arttı.
İngiltere GSYİH Kasım
Kaynak: ONS

Yine de yüzde 3,4’lük bir genişlemeye ilişkin piyasa beklentilerini aştı.

Fakat Kasım ayında GSYİH düşerken İngiltere’nin çift dipli resesyona doğru ilerleyişinin önüne geçemedi. Resolution Foundation’ın araştırma direktörü James Smith, verilerin “yıla daha katı kısıtlamalarla başladığından dolayı Birleşik Krallık’ın çift dipli bir resesyonun ortasında olduğunu gösteriyor” dedi.

UBS Global Wealth Management Ekonomisti Dean Turner, “İleriye bakıldığında, daha sıkı Covid-19 kısıtlamaları ve Brexit kesintisi, ekonominin 2021’in ilk çeyreğinde yeniden daralmasına işaret ediyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu