Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de Ortalama Konut Fiyatı Tarihte İlk Kez Çeyrek Milyon Sterlini Aştı

Halifax Konut Fiyat Endeksi, İngiltere’nin emlak piyasası kilitlemeden çıkmaya devam ederken Haziran 2016'dan bu yana en büyük yıllık artışı kaydederek Ekim 2020'de önceki yıla göre yüzde 7,5 arttı.
İngiltere’de Ortalama Konut Fiyatı Tarihte İlk Kez Çeyrek Milyon Sterlini Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin emlak piyasasının en uzun süredir devam eden barometresine göre konut fiyatları Ekim’de artmaya devam etti. Halifax Konut Fiyat Endeksi, Ekim 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artarken bu Haziran 2016’dan beri en büyük yıllık artışı temsil etti.

Son dört ayda konut fiyatları 2006’dan bu yana yüzde 5,3 artarak en güçlü büyümesini kaydederken aydan aya fiyat artışı önemli ölçüde yavaşladı. Eylül ayındaki yüzde 1,5’e kıyasla sadece yüzde 0,3 artış görüldü. Ağustos-Ekim döneminde ise konut fiyatları önceki üç aya göre (Mayıs-Temmuz) yüzde 4 arttı.

Halifax Genel Müdürü Russel Galley, yıllık konut fiyatları enflasyonu Ekim’de %7,5’e yükselirken İngiltere’de ortalama ev fiyatının şu anda tarihe ilk kez çeyrek milyon sterlini aştığını söyledi.

Pazardaki son fiyat artışının temelinin, son dört aydaki %5,3’lük artış olduğunun üzerini çizdi ki bu 2006’dan bu yana en güçlüsüydü.
İngiltere Halifax Konut Fiyat Endeksi Ekim
Kaynak: Halifax

Bununla birlikte, aylık fiyat artışı Eylül ayındaki yüzde 1,5‘e kıyasla önemli ölçüde yavaşlayarak yüzde 0,3’e düştü. Piyasanın hala ağırlıklı olarak daha büyük evler için evden taşınan talep tarafından yönlendirildiğini dile getiren Galley, Mart ayından bu yana daire fiyatlarının tipik bir müstakil mülk için %6,0’lık bir artışa kıyasla %2,0 arttığını belirtti.

Nakit olarak düşünüldüğünde bu daireler için 2,883 sterlin artışa, müstakil evler için 27,371 sterlin artışa tekabül etti. Bu fiyat enflasyonunun alışılmadık derecede yüksek talep seviyeleri ile desteklendiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Hükümetin destek tedbirleri hiç şüphesiz konut piyasasında beklenen gerilemeyi geciktirmeye yardımcı olurken, sonsuza kadar devam etmeyecekler ve sonbaharla kışa doğru ilerlerken Birleşik Krallık’taki makroekonomik manzara yüksek derecede belirsizliğini koruyor.

Yenilenen kilitlenme bu yılın başlarına göre daha az kısıtlayıcı olacak şekilde ayarlansa da bu ülkenin COVID-19 ile mücadelesinin henüz bitmediğine işaret ediyor. Konut piyasasının karşı karşıya olduğu bir dizi açık dalgalanmalar ile 2021’e geçerken konut fiyatları üzerinde daha büyük bir aşağı yönlü baskı görmeyi bekliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu